Vítězné politické strany si rozdělují radnice

V některých městech už mají jasno o tom, kdo bude vládnout na tamních radnicích. Společné prohlášení politici podepsali například v Náchodě, Zlíně, Mladé Boleslavi, Trutnově nebo Pelhřimově. Jinde naopak hlásí, že nalezení shody jim může trvat i týden.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Komunální volby a volby do Senátu | Foto: Tomáš Adamec

Jasno už mají například v Náchodě. Tam převezmou vedení po ODS sociální demokraté. Na vytvoření koalice se dnes dohodli se Sdružením Svobodní, NK, TOP 09 a koalicí SNK ED a Věcí Veřejných.

Přehrát

00:00 / 00:00

Dosavadní výsledky povolebního vyjednávání ve městech shrnuje redaktorka Martina Spěváčková

Občanští demokraté naopak zůstanou ve vedení Trutnova, a to se stejnými partnery, tedy s Volbou pro město a sdružením pro Trutnov.

U moci zůstanou i v Mladé Boleslavi. Křeslo primátora si tam udržel Raduan Nwelati a vládnout bude pravicová koalice. V Pelhřimově se zase ODS dohodla na středopravé koalici s lidovci a TOP 09.

Ve Zlíně komunální volby doslova přepsaly polickou mapu města. Zvítězila tam suverénně TOP 09 na společné kandidátce se stranou Starostové a nezávislí. ODS i ČSSD se tak rázem ocitly v opozici. Společné prohlášení zde podepsalo už v neděli večer hned šest politických subjektů.

Jasno je také v tom, kdo bude řídit Teplice. Tam vyhrála ODS, která získala nadpoloviční většinu. Jedno místo v radě města chce ale nabídnout TOP 09.

V Brně může vítězná ČSSD skončit v opozici

Náročnější vyjednávání naopak čeká politiky třeba v Brně. Tam se politici sice pustili do vyjednávaní ještě předtím, než byly sečteny všechny hlasy, ale zatím se shodli jen na jednom - že nebudou vyjednávat s komunisty.

Naproti tomu lídr ODS Robert Kotzian řekl, že vše je stále otevřené, tedy jak velká koalice nebo trojkoalice s další stranou, tak středopravá koalice ODS, TOP 09 a lidovců, která by sociální demokraty odsunula do opozice. Všichni se shodují, že jasno má být do konce tohoto týdne.

Současný primátor Brna Roman Onderka (ČSSD) | Foto: Tomáš Adamec

Brno není jediným městem, kde může skončit ČSSD jako vítěz voleb v opozici. Podobný scénář se už naplňuje například v Olomouci nebo Přerově. V obou městech to vypadá na středopravou koalici. A podobně by také mohli sociální demokraté dopadnout v Pelhřimově.

Bez vítězné ČSSD bude zřejmě i vedení Hradce Králové. Na spolupráci se totiž dohodlo pět středopravých subjektů - ODS, TOP 09, Sdružení Alternativa, Volba pro Hradec a koalice SNK ED - KDU-ČSL. Společně by měly 21 z celkem 37 zastupitelů.

ODS zřejmě nebude ve vedení Liberce

Na některých radnicích to zase vypadá nepříznivě pro občanské demokraty. V Liberci jim hrozí, že poprvé po dvaceti letech nebudou sedět ve vedení města. Vítězná strana Změna pro Liberec totiž občanským demokratům a také komunistům vzkázala, že s nimi o koalici bavit nebude.

ODS zřejmě zamíří do opozice i v Českých Budějovicích a ve Znojmě. Politická mapa města by se mohla změnit i v Karlových Varech. Po léta tam spolu vládly ODS a ČSSD, teď ale volby vyhrála Karlovarská občanská alternativa, která si za partnery k vyjednávaní vybrala TOP 09 a další uskupení nestraníků.

Martin Hromádka, Michal Záboj, Martina Spěváčková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme