Vítězné snímky ze soutěže World Press Photo jsou k vidění v Karolinu

V pražském Karolinu jsou ode dneška vystavené nejlepší novinářské fotografie, které vybrala porota prestižní soutěže World Press Photo. Fotografií roku se stal snímek Tima Hetheringtona zachycující amerického vojáka odpočívajícího v bunkru v Afghánistánu. První cenu v kategorii "hlavní události" získal John Moore za sérii fotografií z atentátu na pákistánskou expremiérku Bénazír Bhuttovou. Zpravodaj Českého rozhlasu v Beneluxu Pavel Novák se s oběma setkal na předávání cen World Press Phota v Amsterdamu.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

World Press Photo

World Press Photo | Foto: Pavel Novák

Tim Hetherington o sobě tvrdí, že vlastně není fotograf. Je imagemaker - zachycuje prý okamžiky a tvoří z nich obrazy. I vítězná fotografie, která se objevila v magazínu Vanity Fair, byla vlastně předtím součástí filmu o vojácích v Afghánistánu. Zpráva o tom, že získal hlavní cenu World Press Phota, ho zaskočila. Byl právě v Tichomoří, kde natáčel film o obětech 2. světové války.

"Dostal jsem email od World Press Phota, ale netušil jsem, proč by právě mně psali. Tak jsem na to zapomněl a šel pracovat. Až večer, když jsme si s potápěči sedli na drink, jsem si vzpomněl na ten mail a řekl si, že bych se na něj měl podívat."

Na lodi bylo jen vytáčené připojení, otevíralo se to strašně dlouho a když jsem pak uviděl svojí fotku s označením "fotografie roku", byl jsem v šoku."

Autorem vítězné fotografie v kategorii "hlavní události" je John Moore, který zachytil okamžiky před i po atentátu na bývalou pákistánskou premiérku Bénazír Bhuttovou. Věděl, že na předvolebním shromáždění této političky může být nebezpečno.

"Nějaký instinkt mi řekl, abych šel dál od jejího auta. Odběhl jsem se tedy asi 20 metrů před něj, když zazněly výstřely a ona propadla střechou dovnitř auta. Vzal jsem tedy aparát a začal fotit. Výbuch se ozval, když jsem dělal první snímky."

"Co se dělo potom, byla jen automatická reakce. Nepřemýšlel jsem se o tom, jestli zůstat nebo utéct. Byl to zase instinkt, který mi řekl, abych zůstal a dál fotil."

Ze snímků zachycujících rozmetaná těla příznivců Bhuttové a nářek těch, kteří přežili, běhá mráz po zádech.

Pavel Novák, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme