Vítr a sníh komplikovaly dopravu, meteorologové očekávají novou vlnu

Sníh a prudké poryvy větru komplikují život a zvláště dopravu na řadě míst republiky především na severu. Hustě sněží a fouká zejména v Ústeckém kraji a na hřebenech Krušných hor. Extrémní počasí zastavilo vlaky a ztěžuje cestu taky řidičům, kteří kromě sněhových jazyků zápasí i s ledovkou. Na Sněžce naměřili vítr přesahující rychlost orkánu. Na některých místech se ale vítr i sníh uklidňují.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kvůli sněhu a silnému větru měly problémy zejména kamiony.

Kvůli sněhu a silnému větru měly problémy zejména kamiony. | Zdroj: ČTK

V Krkonoších se kvečeru uklidnil silný vítr i sněžení. Za celý den ovšem podle reportéra Martina Pařízka přibylo na některých místech až 30 centimetrů sněhu. Další sněhové srážky a silný vítr o rychlosti 110 až 120 kilometrů za hodinu by měly přijít opět nad ránem.

Silničáři celý den pravidelně projížděli nejexponovanější trasu až na Pomezní boudy. Situaci nejvíc komplikovala špatně zaparkovaná auta a v podhůří kamiony, které mnohdy zablokovaly celé silnice.

Zejména v Pardubickém a Královéhradeckém kraji energetici od rána řešili celkem 21 poruch na vedení vysokého napětí a další desítky poruch na vedení nízkého napětí. Asi nejhorší situace byla dnes na Trutnovsku, Semilsku a Náchodsku.

Přehrát

00:00 / 00:00

Jan Havelka z Českého hydrometerologického ústavu a reportér Martin Pařízek z Krkonoš mluví o počasí v Ozvěnách dne na Radiožurnálu.mp3

Většinu poruch se podařilo energetikům do 18 hodin opravit. Za dnešní situací z pohledu energetiků byly hlavně pády stromů a větší do vedení a také velmi silný vítr.

Provozní náměstek Správy a údržby silnic Královehradeckého kraje Petr Zima v pořadu Stalo se dnes řekl, že v nižších polohách, tedy v okrese Hradec Králové, je situace velmi klidná a sněžení zde prakticky nebylo zaznamenáno.

„Je tam problém jenom se silným nárazovým větrem. Od středních poloh, což je zhruba od zhruba 400 metrů výše, je potřeba počítat se sněhem. Přeháňky jsou buď smíšené nebo sněhové a je potřeba dbát zvýšené opatrnosti,“ řekl Petr Zima.

Přehrát

00:00 / 00:00

Provozní náměstek Správy a údržby silnic Královehradeckého kraje Petr Zima mluví o aktuální situaci ve Stalo se dnes na Radiožurnálu.mp3

Na mnoha místech Libereckého kraje sněží po celý den. Podle předpovědi bude sníh padat dál. V nížinách má podle meteorologů občasně pršet, ve vyšších polohách pak mohou lidé očekávat místy sněžení, na horách bude sněžit vytrvale.

Sníh dnes komplikoval dopravu především na Jablonecku a Semilsku. Obě oblasti jsou sjízdné jen se zvýšenou opatrností. Při cestě do hor by dnes a zítra řidiči neměli rozhodně zapomínat na sněhové řetězy.

Kdo bude cestovat vlakem, nemusí se podle Českých drah obávat zpoždění. Vlaky normálně jezdí po celý den s jedinou komplikací. V důsledku počasí se lidé v Libereckém kraji potkali na trase Tanvald–Velké Hamry, kde spadl do kolejiště strom a vlak nemohl pokračovat dál.

Sněžení, vítr a někde i ledovka trápí hlavně řidiče kamionů

Číst článek

Také Moravskoslezský kraj dnes trápil sníh a silný vítr. Některé silnice byly neprůjezdné a například v Bruntálu policie nepouštěla kamiony. Hasiči pak celý den likvidovali polámané stromy, které blokovaly silnice a ohrožovaly chodce. Vyjížděli zhruba čtyřicetkrát.

K jedné z nejvíce nebezpečných situací došlo ve Staříči na Frýdeckomístecku. U obecního úřadu se odpoledne zlomil 30metrový kaštan. Naštěstí nikoho nezranil, poničil jen telefonní ústřednu.

Dálniční tahy republikou jsou dobře průjezdné, včetně D1 přes Vysočinu a D8 v úseku Krušných Hor.

Předpověď počasí

Jan Havelka z Českého hydrometerologického ústavu potvrdil, že vítr i sněžení kvečeru přechodně ustaly, během noci ale přejdou v přeháňky.

„Zejména v té druhé polovině noci očekáváme, že nás bude přecházet takzvaná podružná studená fronta, na které se opět objeví sněhové srážky a zesílí vítr. Ten vítr bude postupně dosahovat rychlosti 75 až 110 kilometrů v hodině, na hřebenech hor až 130 kilometrů,“ řekl Jan Havelka.

Dodal, že během noci a zítra dopoledne může napadnout ještě 5 až 20 centimetrů nového sněhu. Na horách na severu republiky zhruba od výšky 600 metrů očekává opět tvorbu sněhových jazyků a závějí.

V Alpách se bojí lavin, sněhu stále přibývá

Číst článek

Výška sněhové pokrývky ze dne 5. 1. 2012

Veronika Sedláčková, Eva Presová, David Šťáhlavský, Michal Schoffer, Šárka Škapiková, Martin Pařízek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme