Části Česka hrozí silný vítr, na Šumavě mohou opět stoupnout hladiny řek, varují meteorologové

Části České republiky hrozí v úterý silný vítr s nárazy o rychlosti nad 65 km/h. Kvůli vydatným srážkám se pak v pondělí mohou opět rozvodnit řeky v okolí Sušice v Plzeňském kraji, překročit by ale měly jen první ze tří povodňových stupňů. Informoval o tom Český hydrometeorologický ústav.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ilustrační foto | Foto: Filip Jandourek

Výstraha před větrem platí pro části jižních Čech a jižní Moravy, Plzeňského kraje, Pardubického kraje a Vysočiny.

Únor podle meteorologů mráz nepřinese. Příští týden ale čeká Česko vydatný déšť, na horách sněžení

Číst článek

Hrozí poškození stromů a lesních porostů. Vítr může způsobit i menší škody na budovách a zkomplikovat dopravu. Na horách by lidé měli omezit túry a nevydávat se na hřebeny.

Meteorologové také varují, že silný vítr by v částech Česka mohl vát i ve středu. „Očekává se silný vítr s nárazy nad 65 km/h, který v kombinaci se sněhem bude vytvářet v polohách nad 600 m místy sněhové jazyky,“ uvedli ve svém výhledu meteorologové z Českého hydrometeorologického ústavu s tím, že lidé by měli dále sledovat předpověď počasí.

Předběžné varování se týká Kraje Vysočina a Jihomoravského, Zlínského a Olomouckého kraje.

Meteorologové také v pondělí a v úterý očekávají další srážky, které budou na Šumavě vydatnější. Na horách přejde déšť do sněžení až v úterý. Proto mohou dnes opět vzrůst hladiny řek. Situace se zklidní v úterý.

V neděli večer po vydatných deštích překročily druhý povodňový stupeň hladiny řek Vydry a Otavy. V pondělí ráno ale opět klesly na normální stav.

Předpověď počasí

V pondělí bude oblačno až zataženo, místy přeháňky. Na severu a severovýchodě budou srážky četnější a nad 900 m mohu být smíšené nebo sněhové. Na Šumavě se pak ráno a večer objeví déšť, nad 1100 m pak déšť se sněhem nebo sněžení. Nejvyšší denní teploty 7 až 11 °C. Čerstvý západní vítr dosáhne místy nárazů kolem 15 m/s, v noci se vyšplhají až 20 m/s a na horách dokonce kolem 25 m/s (90 km/h).

Mapa sněhu: letos je ho extrémně málo. Klimatické modely ukazují, že bude čím dál vzácnější

Číst článek

V úterý bude zpočátku zataženo a déšť, v polohách nad 700 m sněžení. Během dne od severozápadu oblačno a místy přeháňky, postupně nad 300 m smíšené nebo sněhové. Od vyšších poloh postupně místy tvorba sněhových jazyků. Nejvyšší denní teploty 3 až 7 °C.

Ve středu bude oblačno až zataženo, na většině území občasné sněžení nebo sněhové přeháňky. Postupně ustávaní srážek a ubývání oblačnosti, večer místy až do vyjasnění. Nejnižší noční teploty +2 až -2 °C. Nejvyšší denní teploty 0 až 4 °C.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme