Vítr má na horách až sílu orkánu

Silný vítr postihl celé území republiky. V nárazech dosahuje až 80 kilometrů za hodinu, na některých horách má dokonce rychlost orkánu. Plné ruce práce mají kvůli větru hašiči. Musejí odstraňovat popadané větve nebo stromy. Vážnější případy ale nezaznamenali.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

vítr po celé republice | Foto: EPA

Silný vítr potrápil i hlavní město. Hasiči kvůli němu vyjížděli 20krát. V Praze 5 spadl do silnice strom a poškodil 4 automobily. Hasiči ho na místě rozřezali, nikdo naštěstí nebyl zraněn. Na pilno měli také policisté, které Pražané od rána upozorňovali na spadlé střešní tašky, rozbitá okna a povalené značky. Vítr zkomplikoval podle policejní mluvčí Ivy Knolové i dopravu na Lahovickém mostě. "Vítr do jisté míry zkomplikoval průjezdnost Lahvovického mostu kde se krátce po 14. hodině uvolnila reklamní tabule spadla do vozovky a vzápětí do ní narazil projíždějící vůz. Havárie se naštěstí obešla bez zranění. Překážka byla vzápětí odstraněna z vozovky a vytvořená kolona se rozjela."

Hasiči vyjížděli i na Děčínsku. Byly to hlavně zásahy kvůli odstraňování překážek na místních komunikacích. Naštěstí nešlo o žádné složitější události, vysvětlil vedoucí dispečinku děčínských hasičů Vladimír Šacho. "Tři případy byly buď nalomené větve na stromu nebo úplně spadlé stromy přes silnici." Úspěšně dopadl i další zásah, ke kterému vyjížděli hasiči s českokamenickými dobrovolníky do Chřibské. Na místním kostele v obci Chřibská jednotky prováděly ne sundání celé střechy, ale povedlo se jim ten plech znovu přitlouct."

Vyvrácené stromy komplikovaly i provoz na několika regionálních železničních tratích v Čechách, například v Borové u Poličky na Svitavsku do padlého stromu narazil vlak. Radiožurnálu to potvrdil Pavel Tesař z tiskového oddělení Českých drah. "Přerušení provozu ovšem bylo krátkodové, maximálně do jedné hodiny a nikdo z cestujících nebyl zraněn."

Silný vítr by měl vydržet celý víkend. Ochladí se a meteorologové slibují i sněžení. Ve vyšších polohách se proto mohou tvořit sněhové jazyky a závěje.

Markéta Kaclová, Josef Suk, Renáta Prátová, Hana Jurášková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme