Hasiči i silničáři se připravují na orkán Sabine. Večer Česko zasáhne vítr o rychlosti až 140 kilometrů

Česko zasáhne orkán Sabine. Večer bude zesilovat vítr, který v nárazech dosáhne rychlosti až 140 kilometrů za hodinu, tedy síly orkánu. V neděli večer bude nejvíc foukat na severu republiky. Na jižní a střední Moravě bude vítr slabší. Meteorologové upozornili, že vítr může lámat stromy a způsobovat problémy v dopravě a dodávkách proudu. Vzhledem k očekávané situaci jsou v pohotovosti hasiči, silničáři i energetici.

Praha (Aktualizováno: 16:52 9. 2. 2020) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Meteorolog Jan Šrámek varuje, že hlavní síla bouře dorazí až zítra ráno. „Nejsilnější nárazy větru budou při přechodu studené fronty v pondělí. Studená fronta s nejsilnějším větrem dorazí v pondělí ráno přibližně kolem sedmé hodiny do Krušných hor a bude postupovat k jihovýchodu a východu,“ řekl Radiožurnálu.

Od nedělního večera platí výstraha na silný vítr, další týdny má být počasí podle meteorologů spíše mírné

Číst článek

Upozornění na velmi silný vítr platí do úterního večera. „Pravděpodobná přerušení elektrických vedení. Výrazně ztížená chůze, nebezpečí úrazů a ohrožení životů uvolněnými předměty, zlomenými větvemi nebo vyvracenými stromy. Komplikace v dopravě z důvodu silných poryvů větru a popadaných stromů, neprůjezdnost komunikací, možnost převrácení nákladního automobilu,“ stojí ve výstraze. 

Meteorologové lidem radí, aby sledovali aktuální situaci, zajistili okna a dveře, odstranili, případně upevnili volně uložené předměty a omezili pohyb venku i jízdu autem, neparkovali u starých budov, stromů a stožárů. Na horách mají omezit vycházení, nevydávat se na túry a respektovat pokyny horské služby.

Ministr průmyslu Karel Havlíček (za ANO) sdělil, že kvůli očekávanému větru vznikla koordinační skupina vedení Správy železnic, Ředitelství silnic a dálnic, Řízení letového provozu a firem ČEZ a ČEPS, která ho bude o situaci informovat.

Ve zbytku měsíce by mělo být počasí podle meteorologa Jana Šrámka spíš mírné. „V prvních dvou týdnech předpovědi očekáváme teploty vzduchu nadprůměrné, třetí a čtvrtý týden potom bude blízko teplotního průměru. Všeobecně ty noční teploty by měly být nejčastěji kolem -1 °C, nejvyšší denní většinou kolem 6 °C. Ale samozřejmě v jednotlivých dnech může docházet k odchylkám,“ popisuje.

nah, voh, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme