Kvůli větru bylo v Česku hodinu před polednem 6000 odběratelů bez proudu, hlásí dodavatelé

Kvůli silnému nočnímu větru bylo kolem 08:00 sobotního rána bez elektřiny zhruba 2500 zákazníků firmy ČEZ. Nejvíce poruch měla společnost hlášeno na východě Čech a v Moravskoslezském kraj, oznámila mluvčí energetické skupiny ČEZ Soňa Holingerová.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

vítr, ilustrační foto

Silné větry zasáhly Česko | Foto: René Volfík | Zdroj: iROZHLAS.cz

Kvůli větru bylo v Česku hodinu před polednem ještě asi 6000 odběratelů bez proudu, z toho více než třetina připadala na Pardubický kraj. Asi 1100 míst bez elektřiny bylo na Vysočině a kolem tisícovky na jižní Moravě. Vyplývá to z vyjádření mluvčích energetických společností ČEZ a E.GD.

Společnost ČEZ evidovala v sobotu kolem 03:00 přes 8000 odběrných míst bez proudu. Do rána se jejich počet snížil na zhruba 2500, avšak hodinu před polednem stoupl na přibližně 3000. Důvodem je přetrvávající silný vítr, který poruchy způsobuje. "Nám se daří poruchy odstraňovat, ale přibývají nové," uvedla pro ČTK mluvčí energetické skupiny ČEZ Soňa Holingerová.

Zdaleka nejvíc lidí bez proudu měl ČEZ kolem 11:00 v Pardubickém kraji, a to zhruba 2200. V druhém nejpostiženějším regionu, v Královéhradeckém kraji, bylo bez proudu kolem 350 odběratelů.

Společnost E.GD evidovala kolem 11:00 na svém distribučním území rovněž zhruba 3000 odběratelů bez proudu. Bylo to zhruba o 1400 méně než ráno. Kolem tisícovky poruch bylo před polednem na jižní Moravě, hlavně na Znojemsku a také Hodonínsku. Na Vysočině bylo bez dodávek elektřiny dohromady na 1100 odběrných míst, a to na Jihlavsku, Žďársku, Třebíčsku a Pelhřimovsku. "Ve Zlínském kraji pak evidujeme zhruba 880 poruch na Uherskohradišťsku," uvedl Lubomír Budný, mluvčí energetické společnosti EG.D ze skupiny E.ON.

Společnost pracuje na opravách poruch. "Děláme vše pro to, abychom jejich dopady co nejvíce snížili a dodávku energií obnovili co nejdříve," ujistil Budný. V sobotu ráno měla firma hlášených 4400 poruch.

Problémy v dopravě

Popadané stromy působí problémy také v železniční dopravě. Jen v Jihočeském kraji byl ráno kvůli větru přerušený provoz vlaků na několika úsecích. Stromy spadly do kolejišť mezi Ražicemi a Táborem a mezi Táborem a Horní Cerekví na Vysočině. Na trati z Českých Budějovic do Rakouska je kvůli poruše trakčního vedení uzavřený úsek Rybník - Horní Dvořiště.

Na Vysočině je kvůli poruše trakčního vedení ve stanici Jihlava - město zavedena náhradní autobusová doprava mezi Rantířovem a Jihlavou a mezi Jihlavou a Kostelcem. Provoz na dráze bude podle ČD zřejmě přerušený celé dopoledne.

Problémy působí počasí také na silnicích. U Škrdlovic na Žďársku v sobotu ráno havaroval autobus, dva lidé se lehce zranili. Nehoda se stala na hlavním tahu 37 po 08:00. Sjízdnost silnic na Vysočině je zhoršená kvůli sněžení a silnému větru. V Solnici na Rychnovsku narazilo auto do zlomené části stromu. Nehoda se obešla bez zranění, informovali královéhradečtí krajští hasiči.

V některých regionech museli hasiči zasahovat už u desítek případů souvisejících se silným větrem. V Jihomoravském kraji měli hasiči za noc 25 výjezdů. Nejvíce řešili popadané stromy, vyjížděli ale i k větrem odnesenému přístřešku nebo spadlému billboardu. Události nikomu nezpůsobily zranění.

Kvůli silnému větru a sněžení je na Jablonecku od půlnoci uzavřená pro nákladní auta nad 3,5 tuny silnice první třídy 10 z Tanvaldu do Harrachova a dál do Polska. Silničáři očekávají, že omezení pro kamiony potrvá po celý den až do půlnoci.

Varování před silným větrem, které v pátek vydal ČHMÚ, platí pro celé Česko až do sobotního večera. Vítr může mít v nárazech rychlost kolem 70 kilometrů za hodinu, na horách až kolem 110 kilometrů v hodině. Na horách se navíc mohou tvořit závěje a sněhové jazyky.

Silný vítr zastavil oba úseky kabinové lanovky na Sněžku. V sobotu ráno vítr na Sněžce dosahoval rychlosti kolem 110 kilometrů za hodinu. Horská služba Krkonoše kvůli silnému větru a mlze nedoporučuje hřebenové túry. V Krkonoších může vítr v nárazech dosahovat rychlosti přes 72 km/h, na hřebenech přes 108 km/h, uvedla na webu Horská služba Krkonoše. Ostatní hlavní lanovky ve východních Krkonoších byly v provozu.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme