Víza do Kanady si zřejmě vyřídíme v Praze

Kanada otevře v Praze vízové oddělení. Radiožurnálu potvrdil informaci mluvčí Asociace českých cestovních kanceláří a agentur Tomio Okamura. Velvyslanectví má záměr oficiálně oznámit ve čtvrtek.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

česká a kanadská vlajka | Foto: www.radio.cz

Okamura Radiožurnálu řekl, že víza dostanou Češi v hlavním městě už za dva týdny. Dosud si pro ně museli jezdit až do Vídně, což žadatelům působilo potíže.

Přehrát

00:00 / 00:00

Tomio Okamura: Kanada otevře v Praze vízové oddělení

"Kanada se konečně rozhodla otevřít 21. prosince v Praze vízové oddělení. Kanadu navštíví ročně přibližně 30.000 českých turistů, po zavedení vízové povinnosti letos v červenci však došlo k poklesu zájmu přibližně o jednu třetinu," uvedl Okamura.

Právě kvůli poklesu zájmu asociace usilovala ve spolupráci s ministerstvem zahraničí o otevření kanceláře v Praze. Kanadská strana to však podle Okamury zpočátku z kapacitních a finančních důvodů odmítala.

"Proto jsme moc rádi, že úsilí asociace a ministerstva zahraničí konečně vyústilo ve zdárný konec," dodal Okamura. Kanadská ambasáda v Praze se k informaci odmítla vyjádřit, podle Okamury záměr oficiálně vyhlásí ve čtvrtek.

Česko požádalo EU o odvetu

Kanada zrušila víza pro české turisty v říjnu roku 2007, avšak letos v červenci tuto povinnost obnovila. Důvodem byly hromadné žádosti českých občanů, především z řad Romů, o azyl. Někteří si stěžovali na diskriminaci, objevovaly se ale i informace, že využívají benevolentní kanadský azylový systém a jeho dávky.

V Praze vyvolalo rozhodnutí Ottawy velké rozladění, česká diplomacie se obrátila na ústředí Evropské unie se žádostí o odvetu, protože členské země unie vízovou politiku slaďují. Unie už Kanadě pohrozila zavedením víz pro diplomaty, pokud neusnadní vydávání víz pro Česko a jasně nestanoví opatření k obnovení bezvízového styku. Brusel uvedl, že Kanadě dává čas do konce roku.

Zrušení víz pro české turisty v současnosti Kanada neplánuje. Tamní vláda sice má zájem na tom, aby v budoucnu mohli čeští občané cestovat do země opět bez víz, není ale vůbec jasné, kdy by se tak mohlo stát.

Martin Hromádka, Petr Medek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme