Česko již udělilo přes 270 tisíc víz uprchlíkům z Ukrajiny. Jejich skutečný počet v zemi ale bude vyšší

Česko vydalo od počátku války na Ukrajině 276 657 speciálních víz lidem, kteří byli zasaženi ruskou invazí. V sobotu jich přibylo 2340. Ministerstvo vnitra to dnes uvedlo na twitteru. Počet vydaných víz v posledních dvou týdnech klesá, oproti minulé sobotě je dostalo zhruba o 230 lidí méně.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Od prvního dne války se mnoho Ukrajinců, hlavně žen, dětí a seniorů, snaží zemi opustit. V Česku jim pomáhala speciální Krajská centra pomoci Ukrajině. To pražské sídlilo v Kongresovém centru.

Ukrajinští uprchlíci v Kongresovém centru v Praze | Foto: René Volfík | Zdroj: iROZHLAS.cz

Na základě víz za účelem dočasné ochrany mohou Ukrajinci v zemi pobývat až rok. Zároveň mají přístup k veřejnému zdravotnímu pojištění, vzdělání, na trh práce a mají nárok na další asistenci, například při ubytování.

Na české střední školy se hlásí pouze 1281 dětí z uprchlických rodin. Překážkou je i jazyková bariéra

Číst článek

Na cizinecké policii a v asistenčních centrech se dosud nahlásilo přes 161 000 lidí, v sobotu jich bylo necelých 1500. Děti do 15 let, kterých je podle posledních údajů mezi uprchlíky zhruba 35 procent, se registrovat nemusí.

Skutečný počet ukrajinských uprchlíků pobývajících v Česku je pravděpodobně vyšší. Do České republiky dorazilo z Ukrajiny podle odhadu české vlády na 300 000 lidí.

Své domovy muselo kvůli válce na Ukrajině, která začala 24. února ruskou invazí, opustit už 11,4 milionu lidí, z toho 4,4 milionu uteklo do zahraničí. V sobotu o tom informovala ruská verze serveru BBC s odvoláním na údaje Úřadu vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR).

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme