Vize 97 nebude chtít po ministerstvu zahraničí poplatek za užití Havlova jména

Krajané v izraelské Haifě za pojmenování náměstí po bývalém prezidentovi Václavu Havlovi platit nebudou. Dohodli se na tom zástupci ministerstva zahraničí a nadace Dagmar a Václava Havlových Vize 97. Nadace ministerstvu naúčtovala licenční poplatek 30 tisíc korun. Vadilo jí, že česká ambasáda v Tel Avivu o záměru krajanů neinformovala včas.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Václav Havel | Foto: Tomáš Vodňanský | Zdroj: Český rozhlas

Obě strany si na dnešním jednání všechno vysvětlily, Dagmar Havlová dala k pojmenování náměstí v Haifě dodatečný souhlas.

Zároveň se zástupci ministerstva zahraničí a nadace domluvili, že pokud bude chtít někdo v zahraničí po Václavu Havlovi pojmenovat náměstí, ulici nebo instituci, musí české ambasády přes ministerstvo nadaci o těchto záměrech informovat.

Přehrát

00:00 / 00:00

Vize 97 nebude chtít po MZV poplatek za užití Havlova jména. Jednání zástupců nadace s ministerstvem sledovala Věra Masopustová

„V první řadě musí předsedkyně správní rady, paní Dagmar Havlová vědět předem o takových iniciativách. Čili to je úkol pro nás a my v tomto smyslu uvědomíme naše zastupitelské úřady. A nadále to bude v těchto případech, kdy je nepochybné, že se nejedná o komerční využití jména Václava Havla, bez jakéhokoliv zpoplatnění,“ uvedla po schůzce ředitelka odboru veřejné diplomacie ministerstva zahraničí Kristina Larischová.

Nadace Havlových spravuje osobnostní práva po zesnulém prezidentovi. Podle jejího ředitele Vangelise Zingopise za uplynulých tři a půl roku chtělo svolení s užitím Havlova jména asi 500 žadatelů, povolení dostalo asi 15 z nich. Pokud šlo o veřejně prospěšnou záležitost, nadace si žádné poplatky neúčtovala.

„Pokud by nebyl nikdo, kdo by chránil jméno pana prezidenta Václava Havla, tak věřte tomu, že by to nedopadlo úplně dobře. Už od počátku v roce 2012 jsme viděli aktivity, kdy se začaly vydávat věci, mince, a různí lidé se na tom chtěli obohacovat. My se na tom neobohacujeme, pouze chráníme jméno našeho zakladatele,“ podotkl Zingopis.

Přehrát

00:00 / 00:00

O izraelském náměstí pojmenovaném po Václavu Havlovi a nadaci Vize 97 mluvil advokát a odborník na autorské právo Petr Pečený

Václav Havel se zasadil o obnovení diplomatických vztahů s Izraelem. Právě proto krajané v Izraeli navrhli, aby haifské náměstí neslo jeho jméno. Slavnostního křtu se kromě starosty Haify a českého velvyslance zúčastnil i český ministr kultury Daniel Herman.

V září by se mohla objevit lavička se jménem Václava Havla na univerzitě v Tel Avivu. Po bývalém československém a českém prezidentovi by do konce roku mohla být pojmenována také ulice v Jeruzalémě.

Věra Pfeifferová, Martin Hromádka, Eliška Malínská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme