Vláda a policie chtějí skoncovat s tolerancí alkoholu u dětí

Evropská unie upozorňuje Česko na příliš vysoká čísla ohledně pití alkoholu a kouření marihuany u dětí. Vláda a policie proto vypracovala společný projekt, jehož cílem je skoncovat s alkoholem jako s tolerovanou drogou.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kontrola nalévání alkoholu mladistvým | Foto: Pavel Pavlas

O nalévání alkoholu dětem se v hospodách často starají jejich plnoletí kamarádi. Pití si poručí pro sebe a pak se o něj s ostatními takříkajíc rozdělí.

Přehrát

00:00 / 00:00

Vláda a policie chtějí skoncovat s tolerancí alkoholu u dětí. Tématem se zabývala redaktorka Květa Moravcová

Podle náměstka policejního prezidenta Ivana Bílka se ale na tuto praxi majitelé hospod a barů vymlouvají zbytečně.

„Je to naprosto běžná výmluva. Pochopitelně je potřeba dokázat dotyčnému, že alkoholický nápoj nezletilému podal, takže z naší strany přijímáme určitá konspirační opatření,“ říká Bílek.

Policie proto podle něj pracuje při takových kontrolách i v civilu: „Samozřejmě to někdo musí potvrdit, musí k tomu být svědek. Jsou policejní postupy a taktika zákroku. Do této akce byli zapojeni jak uniformovaní policisté, tak v civilu."

Rodiče se obávají marihuany, alkohol jim tolik nevadí

Policisté zkontrolovali v poslední prázdninový týden více než 8.500 lidí mladších 15 a 18 let v celém Česku, opilých bylo 290. Podle ředitele vládní Sekce protidrogové politiky Jindřicha Vobořila je to také tím, že alkohol je ve společnosti stále tolerovaný.

„Když mladí lidé užijí cannabis, tak se dospělí zděsí a snaží se s tím něco dělat. Když se opijí, tak to nikomu nepřijde divné. Cannabis se považuje za vstupní drogu a alkohol ne, zatímco čísla říkají, že to je jinak,“ podotkl Vobořil.

Kouření marihuany a pití alkoholu u dětí nám už dokonce vytýká Evropská unie. „Máme v něčem dobrá čísla a v něčem výrazně špatná. Ta dvě špatná čísla jsou alkohol a cannabis u mladistvých. To vyrostlo do neskutečných rozměrů ve srovnání s Evropou,“ doplnil Vobořil.

Zatímco v jiných státech Evropské unie pije alkohol v průměru 38 procent nezletilých a mladistvých, v Česku je to o deset procent více.

Martin Hromádka, Květa Moravcová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme