Vláda a strany koalice jednaly o zdravotnictví

Zdravotnictví dostane pomoc od státu, jen když se bude šetřit a sníží se deficit ve zdravotním systému. Shodli se na tom zástupci vládní koalice na dopolední schůzce ve Strakově akademii. Zajímá vás, jak je která nemocnice úspěšná v léčbě různých chorob? Možná už brzy budete mít na tyto informace nárok. Počítá s tím novela, kterou se zabývala vláda. Sice zaujala neutrální stanovisko, ale nakonec rozhodne Parlament.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Milada Emmerová | Zdroj: ČTK

Před jednáním vlády se sešli zástupci koaličních stran, aby jednali o zdravotnictví. Lékaři, nemocnice a pojišťovny se v pátek s premiérem a ministryní dohodli, že stát dá do oblasti další miliardy korun. Finanční injekci ale musí provázet úsporná opatření. Českému rozhlasu 1 - Radiožurnálu to potvrdil účastník dnešního koaličního jednání a šéf lidovců Miroslav Kalousek.

"Shodli jsme se na tom, že je nezbytné specifikovat dopady úsporných opatřen tak, aby to vedlo ke snížení deficitu. Na jedné straně je možné poskytnout finanční pomoc, na druhé straně je nezbytné, aby finanční pomoc doprovázela taková úsporná opatřen, která povedou ke snížení deficitu," uvedl Kalousek.

Vláda zaujala neutrální stanovisko k údajům o kvalitě péče

Vláda dnes nezaujala jednoznačné stanovisko k poslanecké iniciativě, která by umožnila zveřejňovat údaje o kvalitě léčby v jednotlivých nemocnicích. Zda budou mít lidé možnost se dozvědět, jak je která nemocnice úspěšná v léčbě různých chorob, rozhodne parlament.

Pacient by podle jednoho z předkladatelů návrhu a poslance Josefa Janečka měl lepší přehled o tom, která nemocnice by mu vyhovovala. "Pacient se dozví, jak je nemocnice úspěšná, na jaké úrovni poskytuje zdravotní péči, ale i to, jaký vztah má ošetřující personál k pacientovi."

Ministerstvo zdravotnictví původně navrhovalo tento návrh skupiny poslanců zamítnout. Nakonec ale podle ministryně Milady Emmerová názor změnilo: "Usoudili jsme, že záměr byl dobrý, ale že jsou tam právnické nedostatky, a že bude nejlépe, když poslanci budou spolupracovat s Ministerstvem zdravotnictví." Společně pak předloží novelu.

Lékařské odbory s návrhem souhlasí

Šéf Lékařského odborového svazu Milan Kubek s ideou návrhu souhlasí. Je ale podle něj důležité dbát na to, aby informace o kvalitě poskytované péče v tom kterém zařízení, byly pacientům podány srozumitelně a jasně. Tedy, aby nemohly být zneužity.

"Žádný slušný lékař se nebrání zveřejňování těchto informací. Občané na ně mají právo, vždyť si platí zdravotní pojištění. Informace, aby měly smysl a hodnotu pro občany, musejí být podány srozumitelnou formou a musejí být komplexní," upřesnil Kubek.

Helena Šulcová, Marián Vojtek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme