Vláda odsouhlasila demisi, oznámil premiér Babiš. Prezidenta Zemana o tom informoval dopisem

Menšinová vláda hnutí ANO a ČSSD schválila ve čtvrtek svou demisi. Končící premiér Andrej Babiš (ANO) ji předal prezidentu Miloši Zemanovi písemně. Kabinet provedl tento ústavní krok den po ustavující schůzi nové Poslanecké sněmovny, měsíc po volbách.

Aktualizováno Praha (Aktualizováno: 13:31 11. 11. 2021) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Premiér Andrej Babiš (ANO)

Premiér Andrej Babiš (ANO) | Foto: Kateřina Šulová | Zdroj: ČTK

„Vláda rozhodla svým usnesením, že podává demisi,“ oznámil na čtvrteční tiskové konferenci premiér Andrej Babiš. „Zároveň jsem poslal panu prezidentovi dopis, ve kterém ho informuji, že jsme se rozhodli podat demisi. Dopis převzala kancelář prezidenta republiky v 8.30,“ upřesnil.

Prezident se v pondělí přesune z akutního lůžka na standardní, návštěvy budou omezené, uvedl Hrad

Číst článek

Prezident by měl po přijetí demise obratem pověřit současnou vládu vykonáváním jejích funkcí do jmenování nového kabinetu. Babišova vlády by se pak začala označovat za vládu v demisi. 

„Mohu potvrdit, že do kanceláře prezidenta republiky byla doručena demise. Nechal jsem připravit rozhodnutí prezidenta republiky, a pokud ho pan prezident dnes v odpoledních hodinách podepíše, tak bude učiněn další ústavní krok, tedy vládnutí kabinetu premiéra Babiše v demisi do doby než bude sestavena nová vláda,“ uvedl odpoledbe podle České televize hradní kancléř Vratislav Mynář.

Kabinet v demisi bude podle premiéra dál pracovat. „Pokud bychom měli jenom topit a svítit, to by nám nová koalice vyčítala,“ uvedl na dotaz, zda hodlá omezit rozhodování vlády v závěrečné fázi existence.

Vláda Petra Fialy

Nový kabinet nyní sestavuje koalice Spolu a PirSTAN. Prezident Zeman už v úterý pověřil předsedu ODS a lídra koalice Spolu Petra Fialu jednáním o složení vlády. Představitelé pětikoalice také už v pondělí podepsali vládní koaliční smlouvu. Fiala předpokládá, že by se jeho vláda mohla ujmout mandátu do vánočních svátků.

„Do pondělí budeme domluveni na všech jménech ministrů,“ řekl Fiala ve čtvrtek v rozhovoru pro Českou televizi. „Veřejnost by se je měla dozvědět poté, co je představím panu prezidentovi,“ dodal.

Zeman se chce sejít s Fialou i kandidáty na ministry, řekl Mynář. Kabinet by podle kancléře mohl prezident jmenovat v řádu týdnů v Lánech, pokud bude propuštěn z nemocnice.

Babiš ve čtvrtek zopakoval, že první pokus na sestavení kabinetu chtěl dát prezident původně jemu. „Pan prezident si ještě při posledním telefonátu ověřoval, jestli chci být pověřen a jestli nechci zkusit sestavit vládu. Odmítl jsem to, protože je jasné, že je tady ten pětiblok, který společně hlasuje. Ctím naši demokracii a Ústavu,“ řekl.

Premiér také podle svých slov dostal informaci, že by mohl prezidenta navštívit v nemocnici příští týden. Zeman je hospitalizován v Ústřední vojenské nemocnici, v pondělí 15. listopadu se má přesunout z akutního lůžka na standardní oddělení. Návštěvy přijímat bude, ale pouze v omezeném režimu. Mezi ně se podle hradního mluvčího Jiřího Ovčáčka řadí například ústavní činitelé.

Podruhé v historii dopisem

V historii Česka se dosud stalo pouze jednou, že by končící premiér předával demisi své vlády jinak než osobně do rukou prezidenta.

Vedení sněmovny je téměř kompletní. Předsedkyní je Pekarová Adamová, Vondráček s Okamurou neuspěli

Číst článek

Byl to sociální demokrat Bohuslav Sobotka, který v roce 2017 informoval prezidenta o demisi vlády dopisem. Ústava k tomuto procesu pouze symbolicky říká: „Předseda vlády podává demisi do rukou prezidenta republiky.“

Kabinet musí podle Ústavy podat demisi nejpozději po skončení ustavující schůze Poslanecké sněmovny. Ta skončila ve středu večer, kdy si dolní komora zvolila své vedení.

Předsedkyní sněmovny se stala Markéta Pekarová Adamová, šéfka TOP 09 z koalice Spolu. 

Místopředsedy jsou nově Jan Bartošek (KDU-ČSL), Věra Kovářová (STAN), Jan Skopeček (ODS), Jana Mračková Vildumetzová (ANO) a Olga Richterová (Piráti).

ako Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme