Schůze poslanců k hlasování o nedůvěře vládě proběhne ve čtvrtek. Opozice získala potřebné podpisy

Schůze Poslanecké sněmovny k hlasování o nedůvěře menšinové vládě hnutí ANO a ČSSD se uskuteční ve čtvrtek od 9.00. Na tiskové konferenci to potvrdili zástupci koalicí Spolu (ODS, TOP 09, KDU-ČSL) a Piráti a STAN, kteří v úterý odevzdali předsedovi dolní komory potřebné podpisy ke svolání mimořádného jednání. Kabinet zatím nemá zajištěnou podporu.

Aktualizováno Praha (Aktualizováno: 11:18 1. 6. 2021) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Poslanecká sněmovna ČR.

Poslanci budou ve čtvrtek hlasovat o nedůvěře vládě Andreje Babiše (ANO), potvrdily opoziční strany | Foto: René Volfík | Zdroj: iROZHLAS.cz

Opoziční strany na tiskové konferenci kritizovali stávající vládu především za její jednání během pandemie koronaviru. „Mohli udělat mnohem víc, aby zachránili některé sektory ekonomiky a pomohli jim situaci zvládnout. Nikdo si nechválí, jak se vláda k situaci postavila. Po generace budované firmy visí na vlásku, protože jim vláda zakázala podnikat a nedostatečně je odškodnila,“ uvedla šéfka TOP 09 Markéta Pekarová Adamová.

Polovina komunistů podporuje vyslovení nedůvěry vládě. Ostatní neví nebo odmítají hlasovat s pravicí

Číst článek

Předseda starostů Vít Rakušan pak poukázal na porušování zákonů během vydávání opatření. „Máme minimálně deset případů toho, kdy vláda porušila zákony České republiky. Vláda, která nejde lidem příkladem a dělá si ze zákona trhací kalendář, nemůže mít důvěru,“ řekl Rakušan.

Podle předsedy poslaneckého klubu ODS Zbyňka Stanjury měla vláda požádat o důvěru sama ve chvíli, kdy jí vypověděla důvěru KSČM. Pokud se tak nestalo, je podle něj povinností demokratické opozice svolat schůzi k hlasování o nedůvěře. S KSČM zástupci pěti stran nejednali.

Dalšími důvody pro vyvolání hlasování o nedůvěře považují opoziční strany i střet zájmů premiéra Andreje Babiše (ANO) nebo jednání během vrbětické kauzy.

Ivan Bartoš (Piráti) zdůraznil, že po případném vyslovení nedůvěry vládě bude nutné jednání mezi zástupci všech stran s Miloše Zemanem o dalším fungování dolní komory. Prezident republiky totiž už v dubnu avizoval, že by Babišův kabinet nechal dovládnout v demisi.

Pro vyslovení nedůvěry vládě je nutné, aby jej podpořila nadpoloviční většina všech poslanců, tedy minimálně 101 zákonodárců.

tzr, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme