Kdo se stane ministrem? Prezident Zeman dostal seznam kandidátů nominovaných do vlády

Kdo bude ministrem v nové vládě? Jména kandidátů představil v pátek premiér a šéf ANO Andrej Babiš. A seznam lidí nominovaných do vlády už také poslal na Pražský hrad prezidentovi Miloši Zemanovi. Informaci České televize potvrdil serveru iROZHLAS.cz mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček.

Aktualizováno Praha (Aktualizováno: 14:47 22. 6. 2018) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Premiér Andrej Babiš a prezident Miloš Zeman | Foto: Reuters | Zdroj: iROZHLAS.cz

„Pan prezident už obdržel od pana premiéra seznam nominantů, zdůrazňuji nominantů, s jejich životopisy,“ uvedl pro server iROZHLAS.cz mluvčí Hradu Jiří Ovčáček.

Nováková, Malá, Metnar. Zbytek ministrů bude beze změny, oznámil Babiš

Číst článek

Prezidenta Miloše Zemana v pátek odpoledne čeká nejprve schůzka s kandidátem na ministra zahraničí Miroslavem Pochem, proti kterému má řadu výhrad.

Následně bude jednat i s kandidátem na ministra vnitra a šéfem ČSSD Janem Hamáčkem.

Ve druhé Babišově vládě už nebude ministr průmyslu a obchodu v demisi Tomáš Hüner za ANO. Pokračovat nebude ani ministryně obrany v demisi Karla Šlechtová za ANO.

„Nominantem na ministerstvo průmyslu a obchodu je paní Marta Nováková. Nominantem na ministerstvo spravedlnosti je Taťána Malá a na ministerstvo obrany Lubomír Metnar,“ oznámil premiér a šéf ANO Andrej Babiš na tiskové konferenci. „Ostatní ministři zůstávají beze změny,“ dodal.

Po Šlechtové končí i Hüner. ‚Pan premiér mi to sdělil dnes ráno,‘ uvedl

Číst článek

Ve svých funkcích tak zůstává ministr životního prostředí Richard Brabec z ANO, ministryně financí Alena Schillerová za ANO, ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová za ANO, ministr zdravotnictví Adam Vojtěch z ANO, ministr školství Robert Plaga z ANO a ministr dopravy Dan Ťok za ANO.

Resort spravedlnosti už tak nepovede Robert Pelikán z ANO, který oznámil konec v politice. A ministrem zahraničí pak nebude Martin Stropnický z ANO, který by se chtěl vrátit do diplomacie. Mohl by se stát velvyslancem v Izraeli.

Kandidáti na ministry za ČSSD

Předávání svých kanceláří také připravují ministryně práce a sociálních věcí Jaroslava Němcová (ANO), kterou vystřídá sociální demokrat Petr Krčál (ČSSD), a ministr kultury Ilja Šmíd (za ANO), kterého vystřídá poslanec za ČSSD Antonín Staněk.

Kontaktu s novináři se v pátek vyhnul Jiří Milek (za ANO), který končí na ministerstvu zemědělství a nahradí ho Miroslav Toman, nominovaný ČSSD.

Podle koaliční smlouvy by ANO mělo mít deset ministerstev, sociální demokraté pět. Vláda ANO a ČSSD by pak měla ve dvousetčlenné sněmovně jen 93 poslanců, k většině jí má pomoct 15 hlasů poslanců KSČM.

ako, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme