Kdo se stane ministrem? Prezident Zeman dostal seznam kandidátů nominovaných do vlády

Kdo bude ministrem v nové vládě? Jména kandidátů představil v pátek premiér a šéf ANO Andrej Babiš. A seznam lidí nominovaných do vlády už také poslal na Pražský hrad prezidentovi Miloši Zemanovi. Informaci České televize potvrdil serveru iROZHLAS.cz mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček.

Aktualizováno Praha (Aktualizováno: 14:47 22. 6. 2018) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Premiér Andrej Babiš a prezident Miloš Zeman | Foto: Reuters | Zdroj: iROZHLAS.cz

„Pan prezident už obdržel od pana premiéra seznam nominantů, zdůrazňuji nominantů, s jejich životopisy,“ uvedl pro server iROZHLAS.cz mluvčí Hradu Jiří Ovčáček.

Nováková, Malá, Metnar. Zbytek ministrů bude beze změny, oznámil Babiš

Číst článek

Prezidenta Miloše Zemana v pátek odpoledne čeká nejprve schůzka s kandidátem na ministra zahraničí Miroslavem Pochem, proti kterému má řadu výhrad.

Následně bude jednat i s kandidátem na ministra vnitra a šéfem ČSSD Janem Hamáčkem.

Ve druhé Babišově vládě už nebude ministr průmyslu a obchodu v demisi Tomáš Hüner za ANO. Pokračovat nebude ani ministryně obrany v demisi Karla Šlechtová za ANO.

„Nominantem na ministerstvo průmyslu a obchodu je paní Marta Nováková. Nominantem na ministerstvo spravedlnosti je Taťána Malá a na ministerstvo obrany Lubomír Metnar,“ oznámil premiér a šéf ANO Andrej Babiš na tiskové konferenci. „Ostatní ministři zůstávají beze změny,“ dodal.

Po Šlechtové končí i Hüner. ‚Pan premiér mi to sdělil dnes ráno,‘ uvedl

Číst článek

Ve svých funkcích tak zůstává ministr životního prostředí Richard Brabec z ANO, ministryně financí Alena Schillerová za ANO, ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová za ANO, ministr zdravotnictví Adam Vojtěch z ANO, ministr školství Robert Plaga z ANO a ministr dopravy Dan Ťok za ANO.

Resort spravedlnosti už tak nepovede Robert Pelikán z ANO, který oznámil konec v politice. A ministrem zahraničí pak nebude Martin Stropnický z ANO, který by se chtěl vrátit do diplomacie. Mohl by se stát velvyslancem v Izraeli.

Kandidáti na ministry za ČSSD

Předávání svých kanceláří také připravují ministryně práce a sociálních věcí Jaroslava Němcová (ANO), kterou vystřídá sociální demokrat Petr Krčál (ČSSD), a ministr kultury Ilja Šmíd (za ANO), kterého vystřídá poslanec za ČSSD Antonín Staněk.

Kontaktu s novináři se v pátek vyhnul Jiří Milek (za ANO), který končí na ministerstvu zemědělství a nahradí ho Miroslav Toman, nominovaný ČSSD.

Podle koaliční smlouvy by ANO mělo mít deset ministerstev, sociální demokraté pět. Vláda ANO a ČSSD by pak měla ve dvousetčlenné sněmovně jen 93 poslanců, k většině jí má pomoct 15 hlasů poslanců KSČM.

ako, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme