Trapné, nedůstojné i velké varování pro stranu. Pražská ČSSD reaguje na nejmenování Pocheho

Pražští sociální demokraté považují nejmenování europoslance Miroslava Pocheho (ČSSD) ministrem zahraničních věcí za nestandardní a trapné. Řízením resortu byl pověřen předseda ČSSD a ministr vnitra Jan Hamáček. Poche bude na ministerstvu zahraničí působit jako nehonorovaný politický tajemník. Jako důvody nejmenování uvedl prezident Miloš Zeman názory na migraci či jeho minulost údajně spjatou s korupčním prostředím pražské komunální politiky.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Miroslav Poche | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iRozhlas

Nejmenováním Pocheho ministrem zahraničních věcí se ve čtvrtek odpoledne bude zabývat předsednictvo krajského výkonného výboru ČSSD Praha. „Naši pozici budeme řešit dnes (čtvrtek, pozn. red.), kdy se musí vyjasnit, jak celá věc ve skutečnosti proběhla a jaké má ústavní implikace, takže zatím je předčasné dělat nějaké závěry,“ uvedl předseda pražských sociálních demokratů Petr Pavlík.

Budu na ministerstvu zahraničí jako nehonorovaný politický tajemník, oznámil Poche

Číst článek

„Celá tato situace mi přijde trapná. Pan Poche měl být včera řádně jmenován ministrem. Vše ostatní je nedůstojné. I přesto, že nebyl pan Poche jmenován, jsem rád, že se bude podílet na tvorbě a řízení zahraniční politiky České republiky, a doufám, že pan premiér tuto situaci co nejrychleji vyřeší,“ řekl poslanec a náměstek pražské primátorky Petr Dolínek.

Nesmírně náročná spolupráce

Stejně vidí situaci i radní hlavního města Irena Ropková, podle níž situace poškozuje dobré jméno Česka v zahraničí i důvěru občanů v ústavní systém. Prezident měl podle ní nominanta sociální demokracie jmenovat. „Pan premiér by měl co nejrychleji nalézt řešení, které bude v souladu s koaliční smlouvou, a ukončit tak tuto trapnou situaci,“ dodala Ropková.

Podle radního Prahy 3 a předsedy Mladých sociálních demokratů Radka Hlaváčka by ČSSD měla na situaci zareagovat. „Pro sociální demokracii a její poslance by měly být události posledních dnů a týdnů především velkým varováním. Potvrdilo se, že spolupráce s ANO a KSČM bude nesmírně náročná,“ řekl.

Hlasování o důvěře by podle zastupitelky ČSSD v Praze 6 Lucie Válové ale nemělo být odloženo. „Může přeci nastat situace (a v minulosti takové nastaly) že ministr nebo ministryně z nějakého důvodu nemůže déle svůj mandát vykonávat a řízením takového resortu je (dočasně) pověřen někdo jiný – v takovém případě přeci také nedochází k žádnému hlasování Poslanecké sněmovny o důvěře nebo nedůvěře," napsala.

‚Chci ukázat, že nejsem vítač, sluníčkář ani amatér.‘ Poche nepokládá spor s Hradem za ukončený

Číst článek

Hamáček řekl, že při jmenování vlády nebyla porušena ústava. Podle ústavního právníka Jana Kysely ústava nebyla porušena, pokud premiér Andrej Babiš (ANO) po doručení původní nominace Pocheho dodal další návrh, ve kterém místo Pocheho navrhl do čela ministerstva zahraničí Hamáčka.

Pokud však Babiš trval na Pochem a Zeman nominaci nevyhověl a navíc jmenoval Hamáčka místo Pocheho, šlo o vážné porušení ústavy ze strany prezidenta, uvedl ústavní právník. Babiš na dotaz, na základě čeho byl Hamáček řízením Černínského paláce pověřen, neodpověděl s tím, že věc již několikrát komentoval. Zopakoval, že na Hrad doručil jen jeden návrh.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme