Skončili za Babišovy vlády v demisi. Ministři odvolali ředitele nemocnic, šéfa CzechInvestu i České pošty

Za vlády kabinetu premiéra v demisi a šéfa ANO Andreje Babiše už v čele velkých státních institucí a podniků skončilo sedm ředitelů. Noví ministři odvolali například šéfku Nemocnice na Bulovce Andreu Vrbovskou nebo ředitele ostravské fakultní nemocnice Svatopluka Němečka z ČSSD. Odejít musel také Karel Kučera, který stál v čele agentury CzechInvest. Zatím jako poslední rezignoval ve středu šéf Správy železniční dopravní cesty Pavel Surý.

Přehledně Praha (Aktualizováno: 18:14 28. 2. 2018) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Odcházející šéfové státních institucí a podniků zleva: Zdeněk Blahuta, Karel Kučera, Andrea Vrbovská, Svatopluk Němeček, Jitka Sosnovcová a Martin Elkán | Foto: Filip Jandourek, ČRo/Jana Přinosilová, ČRo/Profimedia/Filip Jandourek, ČRo/Státní zdravotní ústav/Michal Kamaryt, ČTK | Zdroj: koláž iRozhlas.cz

18. prosince - Zdeněk Blahuta, SÚKL

Šéf Státního ústavu pro kontrolu léčiv Zdeněk Blahuta končí ve funkci. O odvolání požádal sám

Číst článek

Prvním odcházejícím byl ředitel Státního ústavu pro kontrolu léčiv Zdeněk Blahuta. Ministerstvo zdravotnictví informovalo, že rezignoval z osobních důvodů.

Lékový ústav zodpovídá za kritizovaný systém elektronických receptů e-recept. Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch z ANO předtím označil systém za nepřipravený a odmítl lékaře za jeho nevyužívání pokutovat.

Ředitel Státního ústavu pro kontrolu léčiv Zdeněk Blahuta | Foto: Filip Jandourek

9. ledna – Karel Kučera, CzechInvest

Ministr Hüner odvolal šéfa CzechInvestu. 'Destabilizoval chod agentury,' vysvětlil své rozhodnutí

Číst článek

O necelý měsíc později odvolal ministr průmyslu a obchodu Tomáš Hüner (za ANO) z funkce generálního ředitele CzechInvestu Karla Kučeru, který agenturu vedl čtyři roky.

„Svými rozhodnutími v posledních dnech, o kterých jsem navíc nebyl vůbec informován, destabilizoval chod agentury,“ zdůvodnil jeho odvolání Hüner.

Kučera následně Radiožurnálu řekl, že ministrovi vadilo odvolání ředitele divize malých a středních podniků a regionů Vojtěcha Rajtra, který v agentuře pracoval 12 let. Vedením CzechInvestu pověřil Hüner statutárního zástupce generálního ředitele a ředitele Divize vnitřních služeb Jana Urbana.

Ředitel CzechInvestu Karel Kučera | Foto: Jana Přinosilová

26. ledna - Andrea Vrbovská, Nemocnice Na Bulovce

Ministr zdravotnictví v demisi odvolal ředitelku pražské Bulovky. Vrbovská ztratila jeho důvěru

Číst článek

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch z ANO pak v lednu odvolal ředitelku pražské Nemocnice Na Bulovce Andreu Vrbovskou.

Důvodem podle něj byla závažná zjištění, která se týkala její osoby ve spojení s řízením nemocnice a také ztráta důvěry. Vojtěch později naznačil, že za odvoláním Vrbovské je podezření na přílišný vliv lobbistických skupin.

Odvolaná ředitelka Nemocnice Na Bulovce Andrea Vrbovská na snímku z roku 2016 | Zdroj: Fotobanka Profimedia

9. února - Svatopluk Němeček, ostravská nemocnice

Ministr zdravotnictví odvolal ředitele ostravské nemocnice. Exministr Němeček ji prý vedl špatně

Číst článek

Další změna na sebe nenechala dlouho čekat. O čtrnáct dní později odvolal ministr zdravotnictví Adam Vojtěch další ředitele nemocnice. Tentokrát jím byl exministr zdravotnictví z ČSSD Svatopluk Němeček, který vedl Fakultní nemocnici v Ostravě.

Důvodem podle něj bylo manažerské selhání vedoucí k destabilizaci nemocnice, umělé navyšování hospodářského výsledku a střet zájmů, protože Němeček působil také ve vedení nemocnice v Bohumíně. Němeček důvody označil za smyšlené a tvrdil, že vláda bez důvěry si vyřizuje své účty.

Svatopluk Němeček, Koalice soukromých lékařů | Foto: Filip Jandourek

20. února - Jitka Sosnovcová, SZÚ

Šéfka Státního zdravotního ústavu Sosnovcová končí. Kontroloři poukázali na chyby v hospodaření

Číst článek

Ministerstvo zdravotnictví oznámilo, že rezignovala ředitelka Státního zdravotního ústavu Jitka Sosnovcová.

Nejvyšší kontrolní úřad ve zprávě zveřejněné o den dříve uvedl, že kontrola v ústavu odhalila porušení rozpočtové kázně za 67 milionů korun nebo chyby v zadávání veřejných zakázek. Problémem byly podle kontrolorů také nízké ceny pronájmů bytů pro zaměstnance.

Ředitelka Státního zdravotního ústavu Jitka Sosnovcová (uprostřed) rezignovala (archivní foto) | Zdroj: Státní zdravotní ústav

22. února – Martin Elkán, Česká pošta

Ministr vnitra odvolal šéfa České pošty. 'Podniku chybí smysluplná vize,' tvrdí Metnar

Číst článek

Zatím posledním odcházejícím je pak generální ředitel České pošty Martin Elkán, kterého ministr vnitra Lubomír Metnar (za ANO) odvolal ke konci února. Elkán vedl tento státní podnik čtyři roky a v České poště pracuje celkem 22 let.

Poště podle ministra chybí smysluplná vize fungování podniku. Premiér v demisi Babiš v pátek řekl, že s odvoláním Elkána souhlasí. Podnik je podle něj v rozkladu, je netransparentní a nemá žádnou strategii. Odmítl také, že by ze strany hnutí ANO šlo o  čistku.

„Pan ředitel měl plat celkově až osm milionů ročně, takže jsem to vždy považoval za skandální. Odvolání pana ředitele považuji za správné,“ prohlásil Babiš.

Bývalý generální ředitel České pošty Martin Elkán | Foto: Michal Kamaryt | Zdroj: ČTK

28. února - Pavel Surý, SŽDC

Generální ředitel státní Správy železniční dopravní cesty Pavel Surý rezignoval koncem února z osobních důvodů.

Další člověk v čele státní firmy končí. Ředitel správy železnic Surý odstoupil z osobních důvodů

Číst článek

Surý vedl SŽDC od května 2014 a před nástupem do čela organizace byl oblastním ředitelem SŽDC v Brně.

Surý má nadále působit v rámci tohoto státního podniku. Správu do jmenování nového ředitele povede náměstek Jiří Svoboda.

Správa železniční dopravní cesty spravuje celostátní i regionální tratě, které jsou ve vlastnictví státu. Od roku 2016 se stará také o nádraží, která koupila od Českých drah. Zaměstnává zhruba 17 tisíc lidí.

Bývalý generální ředitel státní Správy železniční dopravní cesty Pavel Surý | Foto: Ondřej Deml | Zdroj: ČTK

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme