Z programového prohlášení vlády vypadlo posílení zahraničních misí. Kritizovali ho komunisté

Z programového prohlášení vlády ANO a ČSSD podporované KSČM vypadlo oproti květnovému návrhu dokumentu posílení zahraničních misí armády. Tento bod kritizovali komunisté a jeho vypuštěním podmiňovali podporu kabinetu. Prohlášení bylo zveřejněno na webu vlády. Základní priority a strategické cíle vlády zůstaly stejné jako v návrhu. V aktuálním prohlášení se stejně jako v návrhu neobjevilo zdanění církevních restitucí, které rovněž požadovala KSČM.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Prezident Miloš Zeman s koaliční vládou ANO a ČSSD.

Prezident Miloš Zeman s koaliční vládou ANO a ČSSD. | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: Český rozhlas

„Posílíme účast na mírové a výcvikové misi v Afghánistánu (Resolute Support), zvýšíme přítomnost v Iráku," bylo uvedeno v návrhu programového prohlášení vlády z května.

V aktuálním znění prohlášení na webu vlády byla ale tato věta změněna tak, že tvrzení o posílení misí bylo vypuštěno. „V souladu se schváleným mandátem budeme pokračovat v účasti na mírových a výcvikových misích v Afghánistánu (Resolute Support), Iráku a Mali,“ píše se nyní v bodě týkajícím se misí.

Text pokračuje pod dokumentem.

Větu o posílení zahraničních misí české armády kritizoval po zveřejnění návrhu prohlášení předseda KSČM Vojtěch Filip. Novinářům tehdy řekl, že komunisté kabinet ANO a ČSSD nepodpoří, pokud bude prohlášení takový závazek obsahovat.

Seznam ministrů. Podívejte se, kdo je kdo ve druhé Babišově vládě

Číst článek

Filip se kvůli tomu následně v květnu sešel s předsedy ANO Andrejem Babišem a ČSSD Janem Hamáčkem. Babiš i Hamáček poté tvrdili, že schůzka neměla jasný závěr. Předseda ČSSD tehdy prohlásil, že nevidí důvod, proč by z textu měly některé mise českých vojáků vypadávat.

„Dnes schválené programové prohlášení vlády je v zásadě totožné s tím, o kterém hlasovali členové ČSSD ve vnitrostranickém referendu o vstupu do vlády," řekl ve středu Hamáček.

Podle něj doznalo prohlášení jen kosmetických změn. „Příkladem jsou zahraniční mise. U těch došlo k aktualizaci v tom směru, že posílení zahraničních misí odsouhlasila na začátku června Poslanecká sněmovna. Kromě těchto drobností je programové prohlášení totožné s tím, které schválila socdem v referendu,“ doplnil.

Jmenování vlády na den památky obětí komunismu? ‚Omlouvám se, nebyl to úmysl,‘ řekl Babiš

Číst článek

KSČM již dříve oznámila, že je ochotna zvážit toleranci menšinové vlády ANO a ČSSD, pokud bude programové prohlášení kabinetu obsahovat sedm základních programových požadavků komunistů. Kabinet by měl podle KSČM například zdanit církevní restituce, což se ale v prohlášení vlády neobjevilo. „Uvidím, jak se k textu (prohlášení) zachovají nově jmenovaní ministři," sdělil předseda KSČM na dotaz, zda jsou komunisté se zněním prohlášení vlády spokojeni.

V základních prioritách nedoznalo programové prohlášení vlády oproti dříve zveřejněnému návrhu žádných změn. Hned v úvodu prohlášení vláda odmítá uprchlické kvóty. Chce také prosadit důchodovou reformu, digitalizaci státu a nový zákon o příjmových daních. Mezi šesti hlavními body dokument jmenuje i strategický investiční program, posílení bezpečnosti a obhajobu zájmů Česka v Evropské unii.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme