Z programového prohlášení vlády vypadlo posílení zahraničních misí. Kritizovali ho komunisté

Z programového prohlášení vlády ANO a ČSSD podporované KSČM vypadlo oproti květnovému návrhu dokumentu posílení zahraničních misí armády. Tento bod kritizovali komunisté a jeho vypuštěním podmiňovali podporu kabinetu. Prohlášení bylo zveřejněno na webu vlády. Základní priority a strategické cíle vlády zůstaly stejné jako v návrhu. V aktuálním prohlášení se stejně jako v návrhu neobjevilo zdanění církevních restitucí, které rovněž požadovala KSČM.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Prezident Miloš Zeman s koaliční vládou ANO a ČSSD.

Prezident Miloš Zeman s koaliční vládou ANO a ČSSD. | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: Český rozhlas

„Posílíme účast na mírové a výcvikové misi v Afghánistánu (Resolute Support), zvýšíme přítomnost v Iráku," bylo uvedeno v návrhu programového prohlášení vlády z května.

V aktuálním znění prohlášení na webu vlády byla ale tato věta změněna tak, že tvrzení o posílení misí bylo vypuštěno. „V souladu se schváleným mandátem budeme pokračovat v účasti na mírových a výcvikových misích v Afghánistánu (Resolute Support), Iráku a Mali,“ píše se nyní v bodě týkajícím se misí.

Text pokračuje pod dokumentem.

Větu o posílení zahraničních misí české armády kritizoval po zveřejnění návrhu prohlášení předseda KSČM Vojtěch Filip. Novinářům tehdy řekl, že komunisté kabinet ANO a ČSSD nepodpoří, pokud bude prohlášení takový závazek obsahovat.

Seznam ministrů. Podívejte se, kdo je kdo ve druhé Babišově vládě

Číst článek

Filip se kvůli tomu následně v květnu sešel s předsedy ANO Andrejem Babišem a ČSSD Janem Hamáčkem. Babiš i Hamáček poté tvrdili, že schůzka neměla jasný závěr. Předseda ČSSD tehdy prohlásil, že nevidí důvod, proč by z textu měly některé mise českých vojáků vypadávat.

„Dnes schválené programové prohlášení vlády je v zásadě totožné s tím, o kterém hlasovali členové ČSSD ve vnitrostranickém referendu o vstupu do vlády," řekl ve středu Hamáček.

Podle něj doznalo prohlášení jen kosmetických změn. „Příkladem jsou zahraniční mise. U těch došlo k aktualizaci v tom směru, že posílení zahraničních misí odsouhlasila na začátku června Poslanecká sněmovna. Kromě těchto drobností je programové prohlášení totožné s tím, které schválila socdem v referendu,“ doplnil.

Jmenování vlády na den památky obětí komunismu? ‚Omlouvám se, nebyl to úmysl,‘ řekl Babiš

Číst článek

KSČM již dříve oznámila, že je ochotna zvážit toleranci menšinové vlády ANO a ČSSD, pokud bude programové prohlášení kabinetu obsahovat sedm základních programových požadavků komunistů. Kabinet by měl podle KSČM například zdanit církevní restituce, což se ale v prohlášení vlády neobjevilo. „Uvidím, jak se k textu (prohlášení) zachovají nově jmenovaní ministři," sdělil předseda KSČM na dotaz, zda jsou komunisté se zněním prohlášení vlády spokojeni.

V základních prioritách nedoznalo programové prohlášení vlády oproti dříve zveřejněnému návrhu žádných změn. Hned v úvodu prohlášení vláda odmítá uprchlické kvóty. Chce také prosadit důchodovou reformu, digitalizaci státu a nový zákon o příjmových daních. Mezi šesti hlavními body dokument jmenuje i strategický investiční program, posílení bezpečnosti a obhajobu zájmů Česka v Evropské unii.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme