Vládní čtvrť v Letňanech: úřad zveřejnil seznam nemovitostí v centru Prahy, které chce prodat

Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových vyhověl žádosti pražského primátora Zdeňka Hřiba (Piráti) a ve čtvrtek zveřejnil seznam nemovitostí, které by chtěl stát prodat nebo využít pro širokou veřejnost, pokud by se úřady přesunuly do vládní čtvrti do Letňan. Celkem jde o 35 objektů po celé metropoli.

Praha (Aktualizováno: 17:45 14. 2. 2019) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Území, kde by měla být vybudovaná nová čtvrť v Letňanech. | Zdroj: Magistrát hl. města Prahy/Facebook Zdeněk Hřib

„Na lednových jednáních ohledně plánované výstavby administrativního komplexu v Letňanech vznesl primátor hlavního města Prahy požadavek na seznam nemovitostí určených k prodeji,“ informoval mluvčí Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových (ÚZSVM) Radek Ležatka.

Prodej, muzeum, Apple Store? Podle Hřiba není jasné, jak chce stát naložit s vyklizenými budovami

Číst článek

Informace o objektech měl podle něj obdržet primátor Hřib už 30. ledna, a to od generální ředitelky úřadu Kateřiny Arajmu.

Ve středu ale Zdeněk Hřib Radiožurnálu řekl, že přehled nemá: „Tento seznam jsme dosud neobdrželi, přestože jsem opakovaně zdůrazňoval na jednáních s panem premiérem, že ten dokument je pro nás zcela zásadní pro posouzení toho, zdali to je, či není výhodné pro Prahu jako celek.“

Žádost o seznam podle svých slov minulý týden urgoval přímo na úřadu. Potvrzuje to i Ležatka: „Dne 8. února 2019 obdržel ÚZSVM od primátora Hřiba dopis, v němž výrazně rozšířil své požadavky, a to na všechny budovy, kterých se přemístění státních zaměstnanců může týkat, a rovněž nově vymezil požadované údaje: například výměru, počet zaměstnanců, výdaje na nájemné, provoz a údržbu.“

Úřad nyní podle mluvčího analyzuje, jaké údaje může zveřejnit, aby nedošlo k porušení zákona. „ÚZSVM tedy žádné informace netají, pouze dodržuje platné zákony,“ dodal Ležatka.

Praha čtvrť nechce

Současné vedení Prahy odmítá stavbu úřednické čtvrti, kterou nazývá „úřednickým ghettem“, a s vládou o ní nechtělo ani jednat. „Ten důvod, proč jsme diskusi připustili, je, že pan premiér připustil, že by to nemělo být úřednické ghetto, ale že by centrem čtvrti měla být nová nemocnice. To je důvod, proč jednání vůbec pokračují,“ vysvětlil ve čtvrtek Hřib.

Praha jedná s vládou o pozemcích pro vládní čtvrť v Letňanech. Stát by za ně zaplatil městský okruh

Číst článek

„Připouštíme to, aby vznikla moderní nová část města, kde bude mix jednotlivých účelů využití. O takovém plánu jsme schopní jednat,“ dodal.

Předseda vlády Andrej Babiš (ANO) argumentuje tím, že stavba vládní čtvrti by ulehčila lidem komunikaci s úřady. Na jednom místě by mohli vyřešit několik žádostí najednou.

Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových argumentuje také tím, že díky nové čtvrti by stát ušetřil. „Stát jen v Praze za nájemné administrativních budov vynakládá téměř půl miliardy korun ročně. ÚZSVM chce zastavit zbytečné plýtvání prostředky daňových poplatníků a chovat se s péčí řádného hospodáře,“ popsal Ležatka s tím, že podobný způsobem chce Hřib ušetřit na drahém nájmu ve Škodově paláci.

pj Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme