Prezident i premiér nerespektují principy právního státu, tvrdí po jmenování vlády Kalousek

Premiér Andrej Babiš (ANO) evidentně ustupuje, což je nebezpečný element. Upozorňuje na to předseda poslaneckého klubu TOP 09 Miroslav Kalousek s tím, že nikdo nemá jistotu, že ministerstvo zahraničí řídí člověk, který je k tomu v souladu s ústavou oprávněný. Řekl to v pořadu Dvacet minut Radiožurnálu.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Top 09 tisková konference Miroslav Kalousek | Foto: Filip Jandourek

„Jsou jenom dvě možnosti, buď pan premiér lže, nebo pan prezident porušil ústavu. Prezident není oprávněn jmenovat někoho dobrovolně, musí to být na návrh předsedy vlády,“ nastiňuje Kalousek ve Dvaceti minutách Radiožurnálu.

Přehrát

00:00 / 00:00

Jmenoval prezident Zeman Babišovu vládu v souladu s ústavou? Odpovídá předseda poslaneckého klubu TOP 09 Miroslav Kalousek

Během skládání vlády došlo podle Kalouska vícekrát k obcházení ústavy – principy právního státu opravdu není něco, co by podle něj premiér a prezident respektovali.

„Pamatuji si skládání všech vlád od roku 90, ale nikdy si nepamatuji tak nekonečně trapnou a nedůstojnou šaškárnu,“ zdůrazňuje.

Poprvé v historii také vznikne vláda, která bude závislá na hlasech komunistů. „A bude to docela drahé. Tuto podporu si nechají politicky komunisté velmi dobře zaplatit,“ říká.

Vidí také určité riziko ve směřování zahraniční politiky – vliv komunistů na jakoukoliv vládu bude mít v této oblasti neblahé problémy.

Text vznikl pro Český rozhlas Radiožurnál.

Jan Moláček, Prokop Havel Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme