Hamáček: Seznam ministrů byl jeden. Požádal jsem premiéra, ať zveřejní komunikaci s Hradem

Předseda ČSSD Jan Hamáček vyzval premiéra Andreje Babiše (ANO) ke zveřejnění komunikace Úřadu vlády s prezidentskou kanceláří k navržení Miroslava Pocheho (ČSSD) na ministra zahraničí. Hamáček to v pátek řekl České televizi. Babiš doplnil, že Zemanovi poslal kromě seznamu ministrů ještě dopis, v němž navrhl do čela diplomacie Hamáčka místo Pocheho.

Praha (Aktualizováno: 13:02 29. 6. 2018) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Předseda ČSSD Jan Hamáček | Foto: PETR TOPIČ / MAFRA | Zdroj: Fotobanka Profimedia

Prezident kritizoval navržení europoslance Pocheho na post ministra zahraničí a snažil se ho přesvědčit, aby o post kvůli svým postojům k migraci neusiloval. Babiš pak v pondělí oznámil, že Hradu předložil seznam adeptů na ministry včetně Pocheho.

Zimola o nejmenování Pocheho a možném porušení Ústavy: Lidi mnohem víc zajímá, že země má vládu

Číst článek

Když ale Zeman Pocheho ve středu ministrem nejmenoval, média spekulovala, že dal Babiš Zemanovi následně další seznam ministrů bez Pocheho, což premiér i Hamáček popřeli. Prezident ve čtvrtek uvedl, že dostal od Babiše nejdřív předběžný seznam bez jakéhokoli kandidáta na ministra zahraničí a pak dopis se dvěma kandidáty – Pochem i Hamáčkem.

„Viděl jsem kopii dopisu, který odcházel na Pražský hrad od pana premiéra, a tam bylo u každé funkce pouze jedno jméno. Ale abychom to vyjasnili, tak jsem včera požádal pana premiéra, aby zveřejnil komunikaci mezi Úřadem vlády a Kanceláří prezidenta republiky,“ citoval Hamáčka Radiožurnál.

Zeman: Babiš mi předložil seznam se dvěma kandidáty na ministra zahraničí - s Pochem i Hamáčkem

Číst článek

„Nejsou žádné dva seznamy, odešel tam jeden seznam. Na tom seznamu bylo jméno Miroslava Pocheho,“ zopakoval Hamáček.

Babiš v pátek zopakoval, že předal Hradu seznam ministrů nové vlády s Pochem na postu šéfa diplomacie. Zároveň však novinářům řekl, že prezidentovi také poslal dopis, v němž stojí, že pokud se Zeman rozhodne Pocheho nejmenovat, Babiš navrhuje, aby řízením ministerstva zahraničí pověřil místopředsedu vlády Hamáčka.

Prezident okolnosti jmenování Hamáčka ve čtvrtečním rozhovoru pro televizi Barrandov popsal jinak než Babiš. „Byl předběžný seznam, kde nebyl uveden žádný ministr zahraničí, a druhý, v podstatě dopis pana premiéra Babiše, kde mně navrhoval dva ministry zahraničí, nejprve Miroslava Pocheho, a v případě, že když ho nepřijmu, tak navrhoval pana Jana Hamáčka,“ řekl Zeman.

Adéla Davidová, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme