Předseda lidovců Bělobrádek navrhuje domluvu na menšinové vládě bez ANO, SPD a komunistů

Předseda lidovců Pavel Bělobrádek navrhne lídrům dalších stran vládní krizi vyřešit vznikem menšinové vlády ODS, Pirátů, ČSSD, KDU-ČSL, TOP 09 a STAN. Měla by 85 hlasů, to je víc mandátů, než kterými disponuje ANO, řekl to v úterý novinářům.

Praha (Aktualizováno: 13:46 10. 4. 2018) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Předseda KDU-ČSL Pavel Bělobrádek | Foto: Filip Jandourek | Zdroj: Český rozhlas

Hnutí ANO premiéra v demisi Andreje Babiše podle Bělobrádka selhává, když půl roku po volbách není schopno sestavit stabilní vládu s důvěrou, což je v neprospěch země a jejího obrazu. Případná menšinová vláda stran, které nejsou extremistické a radikální, by podle Bělobrádka mohla akcentovat programové body hnutí ANO.

Babiš: Budu respektovat, když prezident pověří sestavením vlády jiného člena ANO

Číst článek

Takové řešení by bylo opakem Babišových snad získat tichou podporu menšinové jednobarevné vládě ANO za programové ústupky ostatním stranám.

Konzultace na Hradě

Zástupci šesti z devíti sněmovních stran se sejdou ve středu pravděpodobně po jednání sněmovny. Budou tak moci reagovat na výsledky úterní schůzky Babiše s prezidentem Milošem Zemanem.

Předseda ODS Petr Fiala už na twitteru oznámil, že v úterý ráno požádal prezidenta o schůzku, aby „zjistil, jak celou věc vidí a jaké má pro ni řešení“. Podle něj „hnutí ANO zavedlo ČR do politické krize a na samou hranici respektování ústavních principů“.

O konzultaci na Hradě v tomto týdnu požádá i Pavel Bělobrádek.

Ve středu navrhne lídrům ostatních stran, jestli by se byli ochotni zabývat myšlenkou společné menšinové vlády, ať by byl kandidát na premiéra nadstranický, nestranický nebo z okruhu stran, které nejsou extremistické ani radikální. „Pak bychom mohli nabídnout programovou spolupráci hnutí ANO,“ konstatoval.

„Odmítáme, že by byly jen dvě varianty – vláda s premiérem Babišem nebo předčasné volby. Je celá řada variant, vláda bez předsedy ANO, bez předsedů stran, polopolitická vláda, úřednická vláda. Je i možnost, aby byl pověřen někdo jiný než nominant hnutí ANO,“ uvedl.

'Maraton neschopnosti'

Předseda Pirátů Ivan Bartoš uvedl, že nebyly dosud vyčerpány všechny možnosti, jak mohlo ANO vyřešit povolební situaci. Pokud by Babiš netrval na funkci premiéra, otevírala by se možnost pokračování koalice ANO s ČSSD a KDU-ČSL, řekl. Pirátům by to nestačilo, trvají na své strategii formulované před volbami.

Bartoš také kritizoval eventualitu úřednické vlády. Pokud bychom se o vládě odborníků měli bavit, návrhy by měly vzejít ze sněmovny, konsenzuálně od stran, které by pak dodaly 101 hlasů vládě,“ uvedl.

Komunistka Konečná: ČSSD zabila jednání kvůli křeslům. My chceme levicovou vládu ANO

Číst článek

Podle předsedy sněmovního klubu STAN Jana Farského předvedlo ANO při jednání o vládě „pětiměsíční maraton neschopnosti“.

„My jsme naše podmínky definovali, nebudeme ve vládě s trestně stíhanou osobu, druhá podmínka je jasné prozápadní směřování, nezpochybnitelná pozice v EU a NATO,“ uvedl. Vláda se podle něj nesmí opírat o extremisty.

Podle předsedy TOP 09 Jiřího Pospíšila by prezident neměl druhý pokus k sestavení vlády dál svěřovat Babišovi ani nikomu jinému z hnutí ANO. V takovém případě by podle něj mělo hnutí ANO nadále dominantní postavení a Babiš by vládu vedl z kanceláře svého bývalého holdingu spravovaného nyní svěřenským fondem – Agrofertu.

Východiskem z krize podle Pospíšila nejsou ani předčasné volby. „Prezident by měl jmenovat zástupce jiné parlamentní strany, který má možnost složit vládu,“ myslí si.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme