10 momentů hlasování o důvěře: Schwarzenberg ‚předběhl‘ prezidenta, hodiny projevů a urážky

  • Nekonečných patnáct hodin jednala dolní komora o vyslovení důvěry koaliční vládě ANO a ČSSD Andreje Babiše s podporou komunistů.
  • Maraton za řečnickým pultíkem odstartoval ve středu po deváté hodině prezident Miloš Zeman. Následoval premiér a šéf ANO Babiš, na kterého navázal nekonečný proud řečníků.
  • Po čtvrteční jedné hodině ranní se nakonec na hlasovací tabuli objevilo: pro 105 poslanců, proti 91.
  • Server iROZHLAS.cz vybral 10 zajímavých momentů z celého jednání.

Doporučujeme Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Marián Jurečka (KDU-ČSL) v Poslanecké sněmovně během jednání o důvěře pro druhou Babišovu vládu | Foto: Vít Šimánek | Zdroj: ČTK

1. Od začátku v oslabení

Vlání koalice ANO a ČSSD s podporou KSČM byla v oslabení. Poslanec ANO Jiří Mašek je totiž v Austrálii a chyběl také bývalý ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD). Ten se omluvil, protože vládu nepodporuje. Vadí mu, že se musí spoléhat na hlasy komunistů. Při hlásování o důvěře nebyl přítomen ani komunistický poslanec Zdeněk Ondráček. Proč ve sněmovně chyběl, šéf komunistů Vojtěch Filip nevěděl. „To se musíte zeptat jeho, mně se neomluvil,” řekl novinářům.

2. Prezidentská fanfára a potlesk pro Schwarzenberga

Na sociálních sítích se objevily záběry hned ze začátku jednání Poslanecké sněmovny, kdy za zvuku fanfáry ze Smetanovy opery Libuše vstupoval do sálu prezident Miloš Zeman. Čestný předseda TOP 09 a Zemanův soupeř z první přímé prezidentské volby Karel Schwarzenberg ale přicházel pozdě a do záběru kamer se dostal dříve než prezident republiky. Když si toho všimli opoziční poslanci, se smíchem Schwarzenbergovi zatleskali.

3. Kanál Dunaj-Odra-Labe

„Asi před měsícem jsem byl požádán předsedy hnutí ANO, ČSSD a KSČM o vystoupení v Poslanecké sněmovně na podporu této vlády. Rád jsem tomuto požadavku vyhověl, protože je povinností každého prezidenta, aby podpořil vládu, již předtím jmenoval,“ zahájil prezident Miloš Zeman svůj projev před poslanci. V něm se mimo jiné věnoval i svému oblíbenému projektu výstavby kanálu, který by spojil Dunaj, Odru a Labe.

4. TOP 09 šla na kefír

Během projevu prezidenta Miloše Zemana poslanci opoziční TOP 09 opustili sál. Na sociálních sítích se poté objevila fotka, kdy zakladatel strany Karel Schwarzenberg sedí ve sněmovním bufetu a popíjí kefír.

5. 100minutový projev premiéra

„Předstupujeme před vás s pokorou a žádáme o důvěru na základě programového prohlášení menšinové vlády tvořené ministry za ANO a ČSSD podporované poslanci KSČM,“ začal svůj proslov premiér a šéf hnutí ANO Andrej Babiš. U řečnického pultíku strávil celkem hodinu a 40 minut, během kterých se snažil představit hlavní cíle programového prohlášení vlády.

6. ‚Střet‘ Němcové a Grebeníčka

Poslankyně Miroslava Němcová (ODS) kritizovala Miroslava Grebeníčka (KSČM) za jeho projev, ve kterém mluvil o vývoji po roce 1989, a připomněla mu jeho otce, který byl vyšetřovatelem StB mimo jiné v nechvalně známé uherskohradišťské věznici. Grebeníček se potom k řečnickému pultíku vrátil a začal mluvit o „hrozně, hrozně primitivním antikomunismu“. Němcová reagovala připomínkou, jak totalitní systém mučil a zabíjel své odpůrce, rozděloval rodiny, zničil památky, perzekuoval válečné hrdiny.

7. Kniha pro premiéra

I kdyby vláda důvěru nedostala, měl premiér Andrej Babiš už v polovině odpoledne jistotu, že domů s prázdnou neodejde. Od poslankyně Markéty Pekarové Adamové (TOP 09) dostal totiž knížku Pavla Kosatíka o Tomáši Garriguovi Masarykovi. Ve svém 100minutovém projevu totiž jeho jméno několikrát zmínil. Pekarová Adamová mu dárkem chtěla připomenout, že první československý prezident komunisty kritizoval.

8. Rambohafík

Poslanci si v podvečer odhlasovali, že jednání sněmovny může pokračovat i po půlnoci. Na to zareagovala na facebooku bývalá ministryně obrany Karla Šlechtová (za ANO), které se to nelíbilo s tím, že musí za svým psem. Její Rambohafík se v květnu proslavil na sociálních sítích, když ho jeho panička vyfotila u věnců, které ležely u hrobu neznámého vojína na Vítkově.

9. Pískot až v sále

Před Poslaneckou sněmovnou protestovaly stovky lidí proti vládě podporované komunisty i osobě trestně stíhaného premiéra Babiše, kterému lidé vyčítali i jeho údajnou spolupráci s StB v 80. letech minulého století. Demonstranti měli transparenty, státní vlajky a rozdávali koblihy a opakovaně volali směrem k vchodu do sněmovny: „Hanba!“ Vzali si ale také píšťalky, které chvílemi byly slyšet až přímo v jednacím sále.

10. Kňourání a fňukání vs. zloděj zlodějský

Při jednání o důvěře pro druhou vládu Andreje Babiše vypukla roztržka mezi premiérem a šéfem poslaneckého klubu TOP 09 Miroslavem Kalouskem. Ten o Babišovi řekl, že kňourá, fňuká a křivě přísahá na zdraví svých dětí. Premiér pak začal Kalouskovi tykat, řekl o něm, že je opilý, a nazval ho zlodějem zlodějským a symbolem korupce.

Petr Jadrný Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme