Babišovi ‚bouchly saze‘ po hodinách napadání jeho osoby, říká o premiérově ostrém projevu Vondráček

Předseda Poslanecké sněmovny Radek Vondráček (ANO) chce iniciovat vznik etického kodexu. Ten by mohl předejít podobným incidentům, jaký se stal mezi premiérem Andrejem Babišem (ANO) a šéfem poslanců TOP 09 Miroslavem Kalouskem ve středu večer při jednání sněmovny o důvěře pro druhou Babišovu vládu. Vondráček serveru iROZHLAS.cz řekl, že podle něj premiérovi ‚bouchly saze‘.

Rozhovor Varšava Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Poslanec Radek Vondráček (ANO).

Poslanec Radek Vondráček (ANO). | Zdroj: ČTK

„Byl bych rád, kdyby se takové incidenty ve sněmovně neděly. Vždycky, když se něco takového stane, tak není jasný viník a jasný pachatel. Ty názorové střety byly vyhrocené, bylo to pozdě večer a emoce už dosáhly nějakého zenitu,“ řekl o střetu Babiše s Kalouskem Vondráček.

VIDEO: ‚Je zase vožralej, zloděj zlodějský. Nebudeš mi tady vykládat o StBácích,‘ řekl Babiš Kalouskovi

Číst článek

Bývalý ministr financí Kalousek ve svém projevu těsně před desátou hodinou večerní po mnoha hodinách jednání řekl o Babišovi, že se „bojí lidí s jinými názory, kňourá, fňuká a křivě přísahá na zdraví svých dětí“. Premiér poté nazval předsedu poslaneckého klubu TOP 09 „zlodějem zlodějským, symbolem korupce,“ tykal mu a obvinil ho, že je opilý.

„Panu premiérovi tam bouchly saze po hodinách napadání jeho osoby a neustálého omílání téhož. Tím se nikdo nezabývá, to je zajímavé,“ dodal Babišův kolega z hnutí ANO Vondráček.

Řešit to ale dál nebude. „Z hlediska jednacího řádu – kdyby měl někdo pocit, že došlo k úhoně jeho osoby, může se obrátit na mandátový a imunitní výbor. Já tu pozici podle jednacího řádu nemám,“ vysvětlil.

Babiš mezi demonstranty vydržel jen pár vteřin. Vypískali ho a házeli po něm předměty

Číst článek

Předseda sněmovny proto uvažuje o zavedení etického kodexu. „Byl bych samozřejmě do budoucna rád, kdyby třeba i řídící schůze měl nějaké nástroje, nějakou metodiku, nějaký návod, že bychom si nějakým způsobem odsouhlasili my jako poslanci, kde je nějaký limit, kde je nějaká hranice, a to by opravdu znamenalo přijetí etického kodexu.“

Jak ale Vondráček uvedl, nemá tento nápad nic společného se středečním incidentem. „Je to věc, o které přemýšlím už minimálně dva roky, už od dob, kdy jsem se stal prvním místopředsedou sněmovny. V současné době o tom diskutuji i s kolegou ze Slovenské národní rady Andrejem Dankem a probírali jsme to s panem Wolfgangem Sobotkou, což je předseda rakouského parlamentu. A dokonce mám takovou iniciativu, že bychom do toho šli společně. Že bychom nějakým způsobem iniciovali vznik nějakého takového kodexu.“

Demonstranti

Předseda Poslanecké sněmovny se vyjádřil také o postupu policie, která při jednání o důvěře vládě pustila demonstranty až k budově sněmovny. V době jednání dolní komory Parlamentu se totiž podle zákona nesmí demonstranti přiblížit k budově na 100 metrů.

OBRAZEM. Píšťalky, české vlajky, transparenty. Stovky lidí u sněmovny demonstrují proti vládě s komunisty

Číst článek

„Pokud vím, v minulosti už se stalo, že to bylo vyklizené. Teď policie zvolila postup… nechtěla být konfrontační. Myslím si, že v zásadě to bylo lepší řešení,“ komentoval to Vondráček.

Lidé protestující proti osobě Andreje Babiše a také nové vládě podporované komunisty byli často slyšet až do jednacího sálu. A to byl podle předsedy problém. „Musím říct, že když se třeba hlasovalo o důvěře samotné, kdy poslanec má stoupnout z místa a říct: ‚pro návrh, proti návrhu,‘ tak já sedím hned za tím oknem a měl jsem problém rozumět, protože přicházel hluk zvenčí. Takže mě to rušilo a nebylo to moc důstojné takovému aktu a opravdu to i technicky vadilo, myslí si Vondráček.

S postupem policie ale ve své podstatě souhlasí. „Ale nedošlo ke střetu, nedošlo k nějakému fyzickému napadání s výjimkou, že někteří tam házeli lahve po premiérovi, tak asi to policie vyhodnotila, že se vyhla konfrontaci, že je to tak lepší. Ale evidentně tam došlo k porušení zákona,“ řekl na závěr předseda Poslanecké sněmovny Radek Vondráček.

Filip Harzer, Petr Jadrný Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme