Největší redukce od roku 2015. Státní správa od ledna přijde asi o 860 míst, rozhodla vláda

Počet míst ve státní správě se od počátku příštího roku sníží přibližně o 860. Obsazena je v současnosti zhruba jedna třetina z těchto míst. Na čtvrtečním zasedání to v rámci tzv. systemizace pracovních míst schválila vláda, řekl novinářům náměstek ministra vnitra pro státní službu Josef Postránecký. Jde podle něj o největší redukci od doby, co platí zákon o státní službě.

Praha (Aktualizováno: 10:49 29. 11. 2018) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Josef Postránecký | Foto: Filip Jandourek | Zdroj: Český rozhlas

„Výsledkem je celková redukce o zhruba 860 míst, logicky se promítá i do změny struktury dotčených úřadů,“ uvedl Postránecký. Většina rušených míst je řadových, změny se ale dotknou i některých vedoucích či náměstků.

Vláda seškrtala stovky míst úředníků. Změny zatím státní kasu přišly na téměř 20 milionů

Číst článek

Největší změny čekají podle Postráneckého ministerstvo spravedlnosti, náměstků se dotknou i na zemědělství či obraně. Naopak kvůli blížícímu se sčítání lidu posílí Český statistický úřad.

Na ministerstvu spravedlnosti nyní působí čtyři náměstci, kteří pod sebou mají sekci justiční a legislativní, sekci trestní politiky, sekci mezinárodní a ústavněprávní a sekci ekonomickou. Od příštího roku jeden náměstek ubude, zbývajícím se oblasti jejich působení upraví.

Na ministerstvu obrany se kvůli systematizaci změní struktura služebních míst. Zanikne zejména právní sekce, čímž by měl ubýt i post náměstka, v jehož působnosti je. O náměstka přijde i resort zemědělství. Celkově zbude na státních úřadech 77 812 míst.

Změny podle Postráneckého logicky přinesou úspory, s dotazem na jejich vyčíslení odkázal na státní rozpočet. Podle ministryně financí Aleny Schillerové (za ANO) pak rozpočet počítá se zrušením celkem 1300 míst na státních úřadech a úsporou 3,4 miliardy korun.

Ministerstvo spravedlnosti

„Obecně je dobrá zpráva, že snižujeme počty úředníků, původní cíl byl ambicióznější. Vy víte, že v návrhu státního rozpočtu se počítá se snížením o nějakých 1300, to jsou věci, které ještě v průběhu roku budeme dotahovat,“ řekl novinářům ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD).

Systém centrálního nákupu nefunguje, státní správa neušetřila, zjistil kontrolní úřad

Číst článek

Změny podle Postráneckého logicky přinesou úspory, s dotazem na jejich vyčíslení odkázal na státní rozpočet. Na čtvrtečním jednání vlády podle Postráneckého navrhl změnu materiálu ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO). Ve Státním ústavu pro kontrolu léčiv se vytvoří šest nových míst, dalších osm vznikne díky vnitřním přesunům v rámci ústavu.

Poslední výraznější změny provedl loni před koncem roku první kabinet Andreje Babiše (ANO) složený z ministrů ANO, který nezískal důvěru. Za zrušení 14 sekcí, 23 služebních a 50 pracovních míst na ministerstvech a úřadu vlády si vysloužil kritiku opozice. Několik dalších menších změn schválila vláda v průběhu letošního roku.

Postránecký uvedl, že změny jsou největší od roku 2015, kdy se začal aplikovat současný zákon. „Proti stávajícímu stavu je to první takovýto výrazný krok,“ konstatoval.

Ve srovnání s celkovým počtem systemizovaných míst jsou však přesto změny poměrně malé. „Relativně nejvíc se dotknou ministerstva spravedlnosti, jsou ale i případy, kdy dochází k navýšení počtu systemizovaných míst,“ dodal.

Sloučení sekcí

Podle služebního zákona smí kabinet tak rozsáhlé změny provádět jen k 1. lednu. Od roku 2015 počet míst ve státní správě každoročně stoupal. Za čtyři roky vzrostl podle zprávy ministerstva vnitra zhruba o 3200. Letos v lednu tak bylo na ministerstvech a v ústředních správních úřadech přes 78 500 systemizovaných míst. Snížení počtu míst neznamená, že stejný počet lidí službu opustí, dvě třetiny z postů jsou neobsazené.

Státní správa chce mít do tří let čtvrtinu vozového parku na alternativní pohon. Zatím má jen šest elektromobilů

Číst článek

Ministryně práce Jana Maláčová (ČSSD) ve čtvrtek novinářům řekla, že opatření se týká 119 míst v jejím resortu a v podřízených organizacích. „Využili jsme to ke zefektivnění fungování našeho úřadu, spojujeme nějaké sekce, posilujeme sekci fondů EU o problematiku EU,“ uvedla.

Zemědělství podle ministra Miroslava Tomana (za ČSSD) slučuje dvě sekce, změny se dotknou řádově 70 lidí. „Bude o jednoho náměstka míň, vytváříme si prostor, abychom mohli do budoucna udělat náměstka pro EU,“ uvedl.

Ministerstva zařadila mimo výkon služby z organizačních důvodů za poslední tři roky celkem 73 zaměstnanců. Mzdové náklady za dobu, kdy tito úředníci byli doma, nepracovali a na základě služebního zákona pobírali plat, činily více než 19,5 milionu korun. Vyplývá to z údajů, které server iROZHLAS.cz shromáždil od jednotlivých ministerstev (více si přečtěte ZDE).

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme