SPD připouští podporu druhé Babišovy vlády. Záleží na rozhodnutí ANO, tvrdí Okamura

Jednání ANO a SPD o programu dospělo tak daleko, že by mohla rychle vzniknout vláda na základě odbornosti. Řekl to po čtvrtečním setkání vyjednávacích týmů obou stran šéf Svobody a přímé demokracie Tomio Okamura. V tuto chvíli podle něj záleží jen na tom, jak se politicky rozhodne hnutí ANO, kde bude nakonec pro druhou vládu šéfa ANO Andreje Babiše hledat ve sněmovně hlasy.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Šéf ANO Andrej Babiš a předseda SPD Tomio Okamura | Foto: Reuters | Zdroj: iROZHLAS.cz

Pokud ANO bude hledat podporu jinde, nebo si najde jiného koaličního partnera, je to jeho rozhodnutí, uvedl šéf SPD Tomio Okamura. Hnutí Svoboda a přímá demokracie ale podle něj vylučuje, že by mohla podpořit vznik koalice ANO a ČSSD.

„ČSSD je politická strana, která nemá důvěru voličů SPD. Dlouhodobě nedodržuje své sliby vůči voličům a nepředstavuje pro nás garanci stabilní politiky v zájmu České republiky," uvedl.

Neochota ke spolupráci je vzájemná, nedávný sjezd ČSSD podmínil vyjednávání sociálních demokratů s ANO o vládě tím, že se případný kabinet nesmí opírat o hlasy SPD.

SPD ale odpovědnost za prodlužování jednání o vzniku nové vlády neponese, dodal Okamura.

Sněmovní matematika

„Dosažená míra programové shody umožňuje podle našeho názoru velmi rychlou a efektivní dohodu o podpoře vlády sestavené na formátu odbornosti," prohlásil Okamura.

ANO podle něj akceptovalo drtivou většinu programových bodů SPD a je ochotno je implementovat do případného vládního programového prohlášení. Připustil ale, že v programech SPD a ANO jsou stále rozdíly.

„Odlišnosti tam jsou, ale je to určitě řešitelné. Zahájení spolupráce na nějakém vládním půdorysu by významným způsobem napomohlo ke stabilizaci politické situace," uvedl šéf SPD.

Místopředseda SPD Radim Fiala uvedl, že schůzky expertních týmů obou hnutí už jsou u konce. „Vznik vlády už je jen politickou otázkou," dodal.

Okamura uvedl, že jeho hnutí je připraveno být konstruktivní opozicí a nebojí se ani možných předčasných voleb. „Jasně a realisticky ale formulujeme podmínky pro podporu vlády odborníků, která také bude prosazovat politický program SPD," uvedl Okamura.

ANO má ve sněmovně 78 poslanců, hnutí SPD disponuje 22 zákonodárci. K většině v dolní komoře jim tak jeden poslanec chybí.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme