Tři změny mezi Babišovými ministry. Co víme o (staro)nových jménech v chystané vládě s ČSSD?

Premiér v demisi Andrej Babiš odtajnil v pátek na tiskové konferenci jména ministrů v chystané menšinové vládě s ČSSD. Nová jména na seznamu jsou tři. Dosavadní ministr vnitra Lubomír Metnar by se měl chopit ministerstva obrany, poslankyně ANO Taťána Malá zase ministerstva spravedlnosti a do čela resortu průmyslu a obchodu se pravděpodobně postaví Marta Nováková, prezidentka Svazu obchodu a cestovního ruchu.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Taťána Malá, Marta Nováková a Lubomír Metnar. | Foto: Michaela Danelová, ČTK | Zdroj: koláž iRozhlas.cz/ČTK

Marta Nováková (průmysl a obchod)

Nově by v čele ministerstva průmyslu a obchodu měla usednout Marta Nováková, dosavadní prezidentka Svazu obchodu a cestovního ruchu ČR a předsedkyně představenstva poradenské společnosti U&SLUNO.

Nováková, Malá, Metnar. Zbytek ministrů bude beze změny, oznámil Babiš

Číst článek

Marta Nováková považuje za své priority na ministerstvu omezení byrokracie pro podnikatele a rozhodnutí o dostavbě jaderných bloků či posílení oblasti služeb a obchodu. Na ministerstvu chce vytvořit sekci pro služby a maloobchod a také zaměřit pozornost na digitalizaci a robotizaci (Průmysl 4.0). 

Nováková vystudovala Vysokou školu báňskou v Ostravě. Působí např. i jako viceprezidentka Hospodářské komory ČR. V roce 2016 získala ocenění Manažer roku. Je rovněž známá svým účinkováním v roli investorky v pořadu České televize Den D. 

Lubomír Metnar (obrana)

Lubomír Metnar doposud zastává ve vládě v demisi pozici ministra vnitra. Po maturitě a vojenské službě nastoupil v roce 1988 k policii, kde prošel různými funkcemi, od roku 1992 působil u severomoravské kriminálky, kde vyšetřoval nejzávažnější trestnou činnost. 

Ostře sledovaný ministr vnitra Metnar: nevýrazný člověk i špička v oboru

Číst článek

Metnar od roku 2013 působil jako náměstek ministerstva a o dva roky dříve byl rovněž šéfem bezpečnosti strojírenských Vítkovic. Při svém nástupu do čela ministerstva vnitra se vyslovil, že jeho prioritou je zachovat bezpečnost v Česku. 

Ministerstvo vnitra pod Metnarovým vedením provedlo řadu personálních změn, Metnar například odvolal generálního ředitele České pošty Martina Elkána, vláda na jeho návrh zprostila funkce ředitele civilní rozvědky (ÚZSI) Jiřího Šaška.

Z funkce za Metnarova ministrování po sporu s premiérem Andrejem Babišem odešel i šéf Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) Michal Murín.

Taťána Malá (spravedlnost)

Adeptka na ministryni spravedlnosti Taťána Malá je od roku 2017 poslankyní za ANO. Šestatřicetiletá politička je vystudovaná právnička a ekonomka. Právo studovala na Panevropské univerzitě v Bratislavě.

V čele spravedlnosti Taťáně Malé hrozil střet zájmů, jakožto spolumajitelce firmy, která se zabývá insolvencemi. Poslankyně ale svůj střet zájmů odmítla a podle serveru iDNES.cz minulý týden převedla společnost All 4 Law do výlučného vlastnictví svého manžela. 

Již dříve se Malá dostala do povědomí díky obhajobě premiéra Andreje Babiše (ANO) obviněného v kauze Čapí hnízdo. Její vyšetřování by se podle poslankyně mohlo posunout o čtyři roky až proběhnou nové volby.

Druhá vláda Andreje Babiše

 • Premiér: Andrej Babiš (ANO)
 • Ministerstvo dopravy: Dan Ťok (za ANO)
 • Ministerstvo školství: Robert Plaga (ANO)
 • Ministerstvo financí: Alena Schillerová (za ANO)
 • Ministerstvo průmyslu a obchodu:  Marta Nováková (za ANO)
 • Ministerstvo spravedlnosti: Taťána Malá (ANO)
 • Ministerstvo zdravotnictví: Adam Vojtěch (za ANO)
 • Ministerstvo obrany: Lubomír Metnar (za ANO)
 • Ministerstvo životního prostředí: Richard Brabec (ANO)
 • Ministerstvo pro místní rozvoj: Klára Dostálová (za ANO)
 • Ministerstvo vnitra: Jan Hamáček (ČSSD)
 • Ministerstvo kultury: Antonín Staněk (ČSSD)
 • Ministerstvo práce a sociálních věcí: Petr Krčál (ČSSD)
 • Ministerstvo zahraničí: Miroslav Poche (ČSSD)
 • Ministerstvo zemědělství: Miroslav Toman (za ČSSD)

jak, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme