Vláda bude čelit hlasování o nedůvěře, opozici chybí hlasy

Poslanci mají odpoledne jednat o vyslovení nedůvěry koaliční vládě. O mimořádnou schůzi k tomuto bodu požádali po komunistech i sociální demokraté. Důvodem je vládní krize a nespokojenost opozičních stran s tím, jak koalice vyřešila své problémy. ČSSD chce kromě toho na dalším mimořádném jednání zákonodárců řešit i údajně předražené zakázky při českém předsednictví Evropské unii.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Poslanecká sněmovna 11.2.2011

Poslanecká sněmovna 11.2.2011 | Foto: Filip Jandourek

Podle místopředsedy ČSSD a Poslanecké sněmovny Lubomíra Zaorálka nemůže koaliční vláda pokračovat, pokud neprovede daleko hlubší reflexi.

Přehrát

00:00 / 00:00

Názory politiků před hlasování o nedůvěře vládě shrnuje reportérka Milada Richterová

„Příkladem toho je, že pravděpodobně bude pokračovat ministr Vondra na ministerstvu obrany. Budeme hlasovat nedůvěru vládě a pak zůstává v platnosti i to další, co jsme říkali, že vyvoláme mimořádnou schůzi ke kauze ProMoPro. Tohle řešení krize na nic odpověď nedává, takže my se budeme znova ptát ve sněmovně,“ uvedl Zaorálek.

Vyslovení nedůvěry vládě premiéra Petra Nečase i mimořádné jednání o kauze ProMoPro jednoznačně spolu se sociálními demokraty podpoří ve sněmovně i komunisté. Potvrzuje to předseda poslaneckého klubu KSČM Pavel Kováčik:

„Vláda si prostřednictvím svých sporů a kauziček vyslovovala postupně nedůvěru sama, poslanecký klub KSČM tudíž bude hlasovat pro vyslovení nedůvěry vládě České republiky.“

Pokud by opozice při hlasování uspěla, sociální demokraté by podle svého předsedy Bohuslava Sobotky okamžitě zahájili jednání s ostatními politickými stranami o termínu nových voleb. Sobotka je přesvědčený, že šance na svržení vlády je.

Přehrát

00:00 / 00:00

Předseda ČSSD Bohuslav Sobotka byl hostem Ranního interview Radiožurnálu

„Ve vládní koalici se v poslední době výrazně zhoršily vztahy, existuje tam vysoká míra nedůvěry mezi jednotlivými představiteli a podle našeho názoru tato vláda nemůže být dlouhodobě funkční. I kdyby dnes přežila, stejně se dá očekávat, že za měsíc nebo dva přijdou podobné krize, které obtěžovaly veřejnost v uplynulých týdnech,“ myslí si předseda ČSSD.

K opozici se zřejmě přidají i tři bývalí členové poslaneckého klubu Věcí veřejných: Kristýna Kočí, Stanislav Huml a Jaroslav Škárka. Předsedkyně poslaneckého klubu VV Karolína Peake si nemyslí, že by se k nim připojil ještě někdo další.

„Předpokládá, že poslanci VV budou respektovat dohodu uzavřenou minulý týden na jednání K12 a vládu podpoří,“ řekla Peake.

Přehrát

00:00 / 00:00

Předsedkyně poslaneckého klubu Věcí veřejných Karolína Peake ve vysílání Rádia Česko

Po poslední dohodě koaličních vyjednavačů ale dali poslanci nejmenší vládní strany kabinetu jen podmínečnou podporu. Důvod vysvětlil předseda VV Radek John:

„Protože bude hlasování o důvěře vládě po strukturálních změnách a poté, co budou dořešeny ještě věci, kterých jsem se dotkli, ale neřešili a nevyřešili, což je pro nás například kauza ProMoPro. Takže hlasování vlády o důvěře, které bude v červnu, nakonec posvětí tuto dohodu. Doufejme, že bude úspěšná a umožní, abychom se konečně vrátili k reformám.“

Věci veřejné žádaly odvolání ministrů financí Miroslava Kalouska z TOP 09, zemědělství Ivana Fuksy a obrany Alexandra Vondry z ODS. Premiér a předseda občanských demokratů Petr Nečas pak zopakoval, že zhodnotí práci všech ministrů a že mohou přijít další personální změny.

Koaliční dohoda je podle Nečase přijatelný kompromis stabilizující vládu. Strany v ní zastoupené se teď musí soustředit především na reformní kroky.

Lídři koalice se dohodli na řešení vládní krize. Jak dlouho vydrží? (zleva Karel Schwarzenberg, Petr Nečas a Radek John) | Foto: ČTK

„Nejsme ve vládě kvůli tomu, abychom sehrávali různé kauzy a skandály, výhrůžky a podobně. Čili já pevně věřím, že se všechny tři koaliční strany budou chovat zodpovědně a soustředí se na reformy. Ty totiž jediné opravňují existenci této vlády,“ prohlásil Nečas.

I další členové koalice, včetně předsedy poslaneckého klubu TOP 09 a Starostů Petra Gazdíka, zdůrazňují, že podmínkou dalšího fungování vlády bude naplnění klíčových reforem zdravotnictví a důchodů.

„Každý hlavní reformní zákon, jako je důchodová reforma, zdravotní reforma, reforma daní z příjmů, reforma rozpočtového určení daní, považujeme za stěžejní, a tato vláda má smysl, pakliže tyto zákony bude přijímat, prosadí je ve sněmovně. Pakliže by se tak nestalo, tato vláda skutečně pozbývá smyslu,“ řekl Gazdík.

Chybí 19 poslanců

K vyslovení nedůvěry je ve dvousetčlenné sněmovně potřeba 101 poslanců. Poslanecké frakce ČSSD a KSČM jich mají dohromady 82. Musely by tedy na svou stranu získat 19 poslanců stran vládní koalice. To se jim ale podle předsedkyně sněmovny a první místopředsedkyně ODS Miroslavy Němcové nepodaří:

„Po kompromisu, na kterém byla schopna se shodnout, ví dobře, že předstupuje do sněmovny ve chvíli, kdy je zde žádost o vyslovení nedůvěry, a určitě by nečinila ty kroky, které činila, s tím, že tady nakonec oznámí, že neví, kdo jak bude hlasovat. Myslím, že to bude jednotný postup koalice.“

Politolog Lukáš Jelínek z Masarykovy demokratické akademie (institut blízký sociální demokracii) připomněl, že pokud se opozice v minulosti pokoušela svolat mimořádnou schůzi, zpravidla nedošlo ke schválení jejího programu.

Přehrát

00:00 / 00:00

Politolog Lukáš Jelínek z Masarykovy demokratické akademie

„Při hlasování o nedůvěře vládě se ale o programu nehlasuje. Všichni opoziční poslanci si tak budou moci říci vše co budou chtít a diskuze nemůže být omezována,“ upozornil Jelínek.

Ohlášené hlasování o nedůvěře podle něj koaliční tým paradoxně spíše sjednotilo. Koalice tak byla nucena si do Velikonoc vypořádat svoje vnitřní věci. Dnešní hlasování vidí Jelínek spíše jako mezikrok.

„Zajímavější bude sledovat červnové jednání sněmovny, kde si o důvěru chce přijít říct Petr Nečas se svou vládou a s prvním návrhem reformních zákonů. Tam jeho pozice nebude zdaleka tak stabilní, jako dnes,“ myslí si politolog Lukáš Jelínek.

Igor Maňour, Jan Pokorný, Milada Richterová, Tomáš Pavlíček, Veronika Sedláčková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme