Vláda bude hlasovat o zákazu KSČM. Návrh zřejmě neprojde

Dva noví členové vlády Petra Nečase, vicepremiérka Karolína Peake a ministr dopravy Pavel Dobeš, oba z Věci veřejných, dnes budou mít premiéru na regulérním zasedání kabinetu. Jednou z věcí, kterými se budou muset zabývat, bude otázka, zda vláda podpoří návrh na pozastavení činnosti Komunistické strany Čech a Moravy. Odpůrci této strany říkají, že KSČM prosazuje věci, které se neslučují s demokratickými zásadami.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

sídlo KSČM v pražské ulici Politických vězňů

sídlo KSČM v pražské ulici Politických vězňů | Foto: Marián Vojtek

Odborníci ministerstva vnitra, kteří před časem vypracovali materiál, na jehož základě byla rozpuštěna Dělnická strana, dostali za úkol posoudit možnost zákazu KSČM. A podle informací Lidových novin obdobné kroky vůči KSČM nedoporučili.

Přehrát

00:00 / 00:00

O možnosti zakázat KSČM mluvil na Radiožurnálu komentátor Petr Nováček

Ve vládě jsou lidé, kteří si myslí, že v demokratickém systému nemá KSČM co dělat, například ministr obrany Alexandr Vondra.

„Myslí si to významná část společnosti. Někteří politici z toho mají již léta hlavní agendu své činnosti, například senátor Štětina nebo z velké části poslanec Marek Benda. Šance na to, že by ale vláda podpořila požadavek na pozastavení činnosti této strany, není veliká. Komise odborníků totiž neshledala relevantní právní důvody pro právní zákrok proti KSČM,“ říká komentátor Radiožurnálu Petr Nováček a pokračuje:

„Jedna věc je, že strana navazuje na KSČ, totalitní, ba zločineckou organizaci, ale to je věc minulosti a za minulé činy nemůžete postihovat současnou stranu. Aby mohla být postižena, musela by se kolektivně dopouštět jednání v rozporu s demokratickými principy státu. Nemohou to být jednotlivé výkřiky jednotlivých komunistů. A to je obtížně dokazatelné.“

„Dokud budou mít komunisté voličskou klientelu mezi 10 a 15 procenty, je nesmyslné jim zastavovat činnost. Oni se přejmenují na ‚modrou vlajku nad obzorem‘ a do půl roku budou fungovat pod jinou firmou. Politický radikalismus až extremismus tady funguje i proto, že některé politické strany špatně fungují a části voličů nenabízejí schůdná řešení,“ dodává komentátor.

Jan Piroch, Jan Bumba Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme