Vláda bude hledat další úspory a rezervy v rozpočtu

Pomalé tempo našeho hospodářství se bude vláda snažit vykompenzovat zmrazením některých výdajů. Celkově bude muset ušetřit třiadvacet a půl miliardy korun, pokud bude chtít dodržet schodek státního rozpočtu na plánovaných sto pěti miliardách korun. Na programu dnešního jednání je i hledání cesty, jak zdanit majetek jednotlivců, kteří daním úspěšně unikají.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Peníze, úspory. Ilustrační foto | Foto: Fotobanka Stock.xchng

Podle předsedy vlády Petra Nečase vláda počítá i s vázáním výdajů jednotlivých ministerstev.

„V letošním roce podnikneme kroky exekutivního charakteru, které nebudou vyžadovat změnu legislativy. S vysokou pravděpodobností se shodneme na zavázání výdajů v objem 23 miliard korun, tak aby deficit veřejných financí v letošním roce nepřekročil 3,5 procenta hrubého domácího produktu,“ vysvětluje Petr Nečas.

Není jisté, jestli ministři úsporné kroky odsouhlasí už dnes nebo o nich budou jednat koaliční lídři.

Uskromnit se budou muset podle plánu ministra financí Miroslava Kalouska všechny úřady. Proti škrtům ve svém resortu se už ale postavil ministr školství Josef Dobeš z Věcí veřejných. Ten by měl ve svém úřadu ušetřit zhruba čtyři a půl miliardy korun. Pro Dobeše jsou ale škrty ve školství nepřijatelné a na jeho stranu se postavily i Věci veřejné.

Ministři budou také na své schůzce řešit, jak by mohla státní pokladna dosáhnout na peníze, jejichž původ nemůže prokázat zejména majitel, který si žije výrazně nad své majetkové poměry. Nutností by ale nebylo zahájení trestního řízení, protože jejich majetek může například pocházet z výnosů z trestné činnosti. Tímto krokem chce omezit trestnou činnost a zabránit daňovým únikům.

Jednou z cest je zavedení zvláštní sazby daně pro lidi, kteří odvádějí na přímých daních výrazně málo ve srovnání s tím, jaký majetek nashromáždili. Zatím je u nás možné pouze daň doměřit. Vláda tak bude mít na stole analýzu, která některé konkrétní možnosti nabízí a podle které by se na takový majetek například mohla vztahovat zvláštní daň.

Václava Marešová, Martina Spěváčková, Marína Dvořáková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme