Vláda bude jednat o lhůtách dojezdu pacientů k lékařům

Třicet pět minut jízdy k praktickému lékaři a tři čtvrtě hodiny třeba na rehabilitaci. To jsou lhůty, které by dnes měla schválit vláda. Návrh nařízení o místní a časové dostupnosti zdravotních služeb připravil ministr zdravotnictví Leoš Heger. Cesta do nemocnice by mohla v některých případech trvat třeba hodinu.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Urgentní příjem brněnské fakultní nemocnice

Urgentní příjem brněnské fakultní nemocnice | Foto: Masarykova univerzita

Hlavně pacienti v Jeseníkách, Beskydech a dalších horských a podhorských oblastech by mohli přijít o nemocnice, na které jsou zvyklí. Varují před tím zdravotnické odbory. Pojišťovny by prý kvůli novým lhůtám nemusely se zdravotnickými zařízeními uzavřít nové smlouvy.

Nemocní a jejich příbuzní by to pak měli daleko třeba na internu, chirurgii, dětské nebo do porodnice. Nejvíce se změn bojí handicapovaní.

Přehrát

00:00 / 00:00

O lhůtách dojezdu k lékaři natáčela Lenka Jansová

„Vadí mi veškeré poplatky, protože když jsem teď byla v nemocnici, platila jsem 1600. A doma je provoz stále. Je to už neúnosné,“ říká jedna z nich.

Podle předsedy Národní rady osob se zdravotním postižením Václava Krásy je rozhodnutí garantovat dojezdové časy k lékaři dobrý nápad, nové lhůty ale považuje za nepřijatelné:

„Opravdu mohou být oblasti, kde lidé budou ohroženi na zdraví právě proto, že zdravotní péče bude pro ně příliš vzdálená.“

Náměstek ministra Martin Plíšek ale návrh obhajuje: „Novela zákona o veřejném zdravotním pojištění poprvé ve své historii zavedla nárok pacienta na časovou a místní dostupnost zdravotní péče. Podle dřívějšího právního stavu pacient tento nárok neměl.“

Přehrát

00:00 / 00:00

Předseda Národní rady osob se zdravotním postižením Václav Krása byl hostem ve Světě o osmé

Předseda Národní rady osob se zdravotním postižením upozorňuje rovněž na to, že přijetí takového nařízení musí předcházet diskuze a analýzy, které podle něho neexistují.

„Vycházeli jsme z reálných možností systému veřejného zdravotního pojištění. Reflektuje to současnost, kdy existuje určitá stávající síť smluvních poskytovatelů, která v zásadě ty potřeby pokrývá, nicméně může být určitá regionální disproporce,“ říká náměstek ministra zdravotnictví Ferdinand Polák.

Nové nařízení by podle něho mělo pomoci lidem z oblastí, kde lékařská péče v současné době není tolik dostupná.

Ministerstvo při výpočtu dojezdových časů ovšem počítalo s dopravou autem.

Přehrát

00:00 / 00:00

O novém nařízení v Ranním interview mluvil náměstek ministra zdravotnictví Ferdinand Polák

"Pokud bychom přistoupili na to, že ta doprava bude pouze prostředky hromadné dopravy, tak by to v praxi mohlo znamenat, že v každé obci, kde vlak nebo autobus jede pouze několikrát za den, musela být rehabilitační ambulance, ambulance psychiatra a to je zcela nereálné," hájí postup ministerstva zdravotnictví náměstek Ferdinand Polák.

Nová pravidla by měla platit od příštího roku. Zabývají se i čekáním na operace. Třeba na náhradu kyčelního nebo kolenního kloubu bychom neměli čekat déle než 52 týdnů.

Pokud pacient bude bude muset k lékaři dojíždět příliš daleko nebo bude-li dlouho čekat na zákrok, může po zdravotní pojišťovně požadovat, aby mu lékařskou péči zajistila. Nové nařízení jí to ukládá jako povinnost.

"Samozřejmě se může stát, že to nebude ve zdravotnickém zařízení, kterí si vybere pacient, ale které vybere pojišťovna," dodává náměstek ministra zdravotnictví Ferdinand Polák.

Martina Mašková, Lenka Jansová, Martina Spěváčková, pir, Tereza Svobodová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme