Vláda bude jednat o Mezinárodní protikorupční akademii

Česko se jen těžko potýká s korupcí. OSN přišla s nápadem, jak vychovat státní úředníky odpovědné za boj proti korupci. Na podzim schválila dohodu o Mezinárodní protikorupční akademii, pod jejíž zakládající dokument se podepsali zástupci 25 států, včetně Česka. Vláda by se dnes dohodou o vzniku akademie měla zabývat.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vláda ČR

Vláda ČR | Foto: Tomáš Adamec

Akademie má vychovávat úředníky odpovědné za boj proti korupci. Přenášet se mohou jednak principy, které jsou platné po celém světě a jsou odráženy v úmluvě OSN proti korupci a přenášet se dá také výměna zkušeností, setkávání s lidmi, kteří podobnou protikorupční politiku provádějí v různých zemích.

Přehrát

00:00 / 00:00

Korupce.mp3

„Tam se může jednat o různé nápady, zkušenosti, co funguje a nefunguje, v jakých podmínkách a podobně,“ říká Radim Bureš s Transparency International, podle kterého by zajímavým zdrojem informací mohly být právě země s nejlepším pokrokem a naopak země, které se podobně jako Česká republika, v posledních letech propadly.

Protikorupční politiku by měli vykonávat profesionálové. V cizině existují jakési agentury, s protikorupční infrastrukturou, policisté a úředníci se zabývají kvalifikovaně pouze touto oblastí.

„Když čeští kolegové uslyší, jak takové protikorupční agentury fungují v cizině, tak by to mohl být velmi silný signál pro nás,“ dodává Bureš.

Patricie Polanská, Michaela Vydrová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme