Vláda bude jednat o pojmenování letiště po Václavu Havlovi

Miroslav Kalousek na dnešním jednání vlády otevře otázku, jestli ruzyňské letiště věnovat památce Václava Havla. O změně názvu totiž jako hlavní akcionář rozhoduje právě ministerstvo financí.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

letiště Praha | Foto: Marián Vojtek

Šéf resortu už dříve uvedl, že by přejmenování letiště měla předcházet několikaměsíční diskuse.

S tím ale nesouhlasí režisér Fero Fenič, který s tímto nápadem přišel jako první a jehož petici za ‚Letiště Václava Havla‘ podepsalo už 80 tisíc lidí.

„Diskuse se vedou u věcí, které nejsou jednoznačné. Já nevím, co by diskuse, jednání historiků nebo nevím, pracujících v závodech, mohly změnit na tom, že Václav Havel byl vůdcem hnutí, které realizovalo sametovou revoluci v této zemi a po 42 letech sem přineslo svobodu. Kdo změní, že Václav Havel byl respektovaným mezinárodním bojovníkem za lidská práva?“ namítá Fenič.

Návrh má i své odpůrce. On-line petici výtvarníka Petra Kellnera podpořilo na 15 tisíc občanů, kteří chtějí o změně názvu rozhodovat v referendu.

„Osobnost Václava Havla se začíná zneužívat k mocenským hrám. V podstatě tady nemáme výraznou osobnost, která by zaštítila vývoj po roce 1989. Tak mi připadá, že právě státní moc, státní aparát, politici začínají hledat osobnost, kterou by zviditelnili a která by ospravedlnila typ vládnutí, který tady je,“uvedl Kellner.

Milan Kopp, Petr Kořínek, mta Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme