Vláda bude jednat o Temelínu

Vláda se má dnes zabývat česko-rakouskou smlouvu o jaderné elektrárně Temelín. Dojednali ji v Bruselu premiéři obou zemí Miloš Zeman a Wolfgang Schüssel. Tím i završili posuzování bezpečnosti elektrárny. Smlouva má současně umožnit uzavření kapitoly energetika mezi Českem a Evropskou unií. Kabinet znovu projedná návrh smlouvy státu a Českých drah o úhradě letošní ztráty podniku z osobní dopravy. I přes sedmimiliardovou dotaci státu očekávají dráhy ztrátu ve výši 6 miliard korun. Schválen už byl zákon o státních dluhopisech.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

vláda ČR

vláda ČR | Foto: Úřad vlády ČR

Větší část šestačtyřicetimiliardového deficitu státního rozpočtu v příštím roce bude pokryta dluhopisy. Rozhodla o tom vláda, která, jak potvrdil mluvčí Libor Rouček, schválila návrh zákona o dluhopisovém programu. O něm s konečnou platností rozhodne parlament. "Ten návrh zákona vychází ze zákona o státním rozpočtu, který stanoví, že část schodku státního rozpočtu ve výši 44 miliard korun bude vypořádána vydáním státních dluhopisů podle zvláštního právního předpisu, to znamená v souladu s ustanovením zákona o dluhopisech. Pokud jde o zbytek schodku a to je částka 2,2 miliardy korun, tak ten bude řešen formou krátkodobých pokladničních poukázek."

Vláda má projednat smlouvu s Rakouskem o Temelínu, kterou v Bruselu dojednali premiéři obou zemí Miloš Zeman a Wolfgang Schüssel. Praha v ní slíbila splnit sedm bezpečnostních požadavků na provoz elektrárny. Vídeň naopak přestane blokovat uzavření kapitoly energetika. Podařilo se jí ale prosadit, že dvojstranné závazky budou v protokolu doprovázejícím smlouvu o přistoupení Česka k Evropské unii. Přesto jak ministerstvo zahraničí, tak premiér Zeman vnímá výsledek jednání jako úspěšný. Jako sporný ho naopak hodnotí šéf lefislativního úřadu vlády, vicepremiér Pavel Rychetský.

Vláda bude také rozhodovat o začlenění společnosti Spolana do holdingu Unipetrol. Podle mluvčí ministerstva financí Jany Vargové je tento krok nezbytný ještě před ukončením výběrového řízení na strategického partnera Unipetrolu. "Vláda nedávno schválila cenu akcií společnosti Spolana a Ministerstvo financí nyní navrhuje formálně doplnit rozhodnutí vlády o převodu akcií společnosti Spolana, které jsou v držení Fondu národního majetku, na předem určeného nabyvatele, to je společnost Unipetrol. Jestliže vláda tento návrh schválí, společnost Spolana bude včleněna do společnosti Unipetrol."

Vláda také rozhodne o úhradě ztráty z osobní železniční dopravy. Měla by schválit podobu smlouvy s Českými drahami, ve které se stát zaváže uhradit rozdíl mezi regulovanou a skutečnou, tedy nákladovou cenou jízdného. České dráhy už letos jednu dotaci - 7 miliard a dvě stě milionů korun - dostaly. Přesto očekávají další, nekrytou ztrátu z osobní dopravy, která má dosáhnout 6, 2 miliardy korun. Tu by měl částečně snížit jedenapůl miliardový zisk z nákladní dopravy a ostatních činností. Vyrovnání ztráty vyplývá z požadavku státu na zajištění základní dopravní obslužnosti území, tedy závazku tzv. veřejné služby.

Také příští rok by měli letečtí dopravci dovážet letadla a vybrané náhradní díly s nulovým clem. Jedná se například o proudové a turbovrtulové motory pro použití v civilních letadlech a jejich součásti. Letos, jak řekla mluvčí ministerstva Anna Stárková, letecké společnosti tuto možnost příliš nevyužily. Dovozy se pohybovaly na stejné úrovni jako v předchozích letech. "Největší tuzemský letecký dopravce České aerolinie zakoupil jen dvě letadla Boeing B737 a společnost Travelservis dovezla jedno letadlo Boeing B737. Je zřejmé, že při rozhodování o nákupech takových výrobků jakou jsou velká civilní letadla jsou rozhodující jiné faktory než vyměřovaná výše cla, jakkoli sehrává významnou roli při kalkulaci ekonomických nákladů dopravců. Ministerstvo průmyslu a obchodu navrhuje prodloužit uplatňování jednostranného snížení smluvních celních sazeb na nula procent u vybraných 12 položek civilních letadel a letadlové techniky, a to s platností od 1. ledna 2002 do 31. prosince příštího roku."

Dvěma sty miliony korun podpoří vláda v příštím roce rozvoj cestovního ruchu. Schválený program předpokládá poskytování dotací až na padesát procent nákladů vybraných investičních akcí. Část peněz je určena pro obce s lázeňským statutem. "Dále se jedná o podporu vlastníků lázeňské infrastruktury, to znamená různých parků, lesoparků, kolonád, ale i pozemních komunikací a drah například. Třetí program je určen podnikatelům a neziskovým organizacím, a to na různé propagační poradenské a informační akce a konečně tím čtvrtým programem je podpora budování doprovodné infrastruktury cestovního ruchu pro sportovně-rekreační činnosti."

Markéta Kaclová, Aleš Heřmánek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme