Vláda bude jednat o vízu pro běloruského prezidenta

Česká vláda dnes patrně rozhodne, zda mají úřady vydat vstupní vízum běloruskému prezidentu Alexandru Lukašenkovi pro jeho účast na pražském summitu NATO. Osmačtyřicetiletého Lukašenka světová veřejnost obviňuje z porušování lidských práv. Ve své zemi tvrdě potírá opozici a potlačuje svobodu slova. Lukašenkovu žádost posoudí kabinet z iniciativy premiéra Vladimíra Špidly.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Alexandr Lukašenko

Alexandr Lukašenko | Foto: Běloruské oficiální stránky

Pozvánky na summit dostaly všechny členské země Euroatlantické rady partnerství a Bělorusko mezi ně patří. NATO ale s pozváním Lukašenka váhá.

Z centrály Aliance, alespoň podle oficiálních informací, nevycházejí jednoznačné signály. Nejmenovaný představitel NATO se měl vyjádřit, že pozvánka na summit je určena zemím, a nikoli konkrétním osobám. Lukašenka, který v Bělorusku soustředil veškerou moc do svých rukou a vládne tam jako diktátor, kritizuje světová veřejnost za porušování lidských práv. Běloruský prezident patří také mezi tvrdé odpůrce rozšiřování NATO, zvláště o postsovětské pobaltské státy.

Ministr zahraničí Cyril Svoboda v pořadu Radiožurnálu Otázka dne uvedl, že je možné prezidentovi Běloruska vízum neudělit.

Přehrát

00:00 / 00:00

C. Svoboda o vízu pro Lukašenka

"Vláda jistě o té věci rozhodne, protože my máme novou informaci a ta nám říká, že je to možné, a musíme to ověřit, že byl v minulých dnech zatčen jeden z vůdců opozice a myslíme si, že je potřeba mít určitou solidaritu s těmi, kteří bojují za lidská práva a za demokracii. Takže je možné i neudělit vízum hlavě státu."

Podle šéfa naší diplomacie chtějí ministři ověřit informaci o tom, že byl zadržen běloruský opoziční vůdce Anatolij Lebeďko, když opouštěl americké velvyslanectví v Minsku. Zdroje tajné policie KGB oznámily, že by mohl být obviněn ze snahy svrhnout vládu.

Nyní je už Lebeďko na svobodě. Své úterní zadržení příslušníky KGB před sídlem americké ambasády označil za státní terorismus. Jak řekl, cílem jeho únosu bylo zastrašit běloruskou opozici.

Petr Doležel, Aleš Heřmánek, Helena Šulcová, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme