Vláda bude ještě jednat o podobě takzvané povodňové daně

O budoucí podobě takzvané povodňové daně bude vláda ještě jednat. V diskusním pořadu televize Prima to potvrdil premiér Petr Nečas. Kabinet se zatím dohodl, že se přechodně na jeden rok sníží slevy na dani z příjmu fyzických osob o sto korun.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Premiér Petr Nečas (ODS)

Premiér Petr Nečas (ODS) | Foto: Tomáš Adamec

Stát by měl tímto získat na případné školy po povodních až čtyři a půl miliardy. Do budoucna by se měla zřejmě takzvaná daň protipovodňové solidarity změnit, dodal Nečas v televizi Prima:

„Myšlenka vytvořit v rámci státních finančních aktiv určitou rezervu povodňové solidarity není vůbec špatná. Druhou věcí je, jak zmíněný rezervní účet naplňovat. Jako jednorázové si dovedu takový krok představit, a to po dobu trvání jednoho roku,“ řekl Nečas v diskusním pořadu televize Prima.

Přehrát

00:00 / 00:00

Vyjádření Bohuslava Sobotky o návrhu protipovodňové daně

Ministr financí Miroslav Kalousek ale návrh premiéra veskrze vítá, což potvrdil v diskusním pořadu České televize.

„Pokud zazněl názor, že by takové danění platilo pouze na rok, tak musím konstatovat, že jde o návrh velmi rozumný. Stejně hodlám na začátku roku 2011 předložit nový zákon o dani z příjmu, který bude měnit nejenom parametry, ale bude měnit celý systém a měl by platit od 1. 1. 2012,“ upřesnil Kalousek.

Sobotka: návrh je nespravedlivý

Se snížením slevy na poplatníka o stokorunu naopak nesouhlasí opozice. „Přece není možné chtít stejnou částku od člověka, který bere patnáct tisíc měsíčně, a člověka, který má třeba sto nebo sto padesát tisíc měsíčně. To, co navrhuje vláda, přece vůbec není spravedlivý přístup,“ řekl úřadující šéf ČSSD Bohuslav Sobotka.

„My nezpochybňujeme, že je tady nutné nalézt finanční prostředky. Ale způsob, jakým to vláda dělá, je nespravedlivý a odpovídá celkové špatné koncepci vládní daňové politiky,“ tvrdí Sobotka.

Původní Nečasův návrh také narazil na ostrou kritiku některých ekonomů.

Michl: Protipovodňová daň je nesmysl

Například podle ekonoma Raiffeisen bank Aleše Michla je avizované ‘danění‘ stokoruny jen dalším způsobem, jak odůvodnit zvýšení daní.

„Podle mě se to nedá akceptovat. Je to jen jakýsi zástupný manévr, jak odůvodnit zvýšení daní. Jsem tvrdě proti tomu. Neříkám, že by se nemělo pomoct oblastem, které byly postižené povodní, ale z úspor a rezervních fondů, nikoliv zvýšením daní,“ uvedl před časem Michl a dodal:

„Platíme nějaké daně a proč bychom v době, kdy se ekonomika odráží ode dna, měli zvyšovat daně. To je pak brzda ekonomického růstu.“

Podle některých expertů by situaci mohlo vyřešit vydání dluhopisů, což ale kategoricky odmítá ministr financí Miroslav Kalousek s tím, že by se jednalo o nesystémový krok.

Radek Pavlovič, Lukáš Vincourek, Lucie Maňourová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme