Vláda bude opět rozhodovat o uzákonění třetího odboje

Zákon o protikomunistickém odboji, který předložila skupina koaličních poslanců, se znovu dostává na program jednání vlády. Návrh počítá s tím, že aktivní účastníci třetího odboje získají postavení válečných veteránů, které by jim zaručilo nárok na některé nepeněžní výhody, například ve zdravotní péči.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Schůze vlády České republiky | Foto: Tomáš Adamec

Text zákona je téměř totožný s normou, kterou předložil Senát ještě v předvolebním pravicovém složení. Po volbách, které vyhrála levice, ale horní komora návrh stáhla.

Jeden z autorů návrhu, šéf poslanců ODS Petr Tluchoř, upozorňuje, že ocenění účastníků třetího odboje má vláda v programovém prohlášení.

Přehrát

00:00 / 00:00

Poslanec ODS Petr Tluchoř obhajuje návrh zákona o protikomunistickém odboji

„Jsme přesvědčeni, že zákon o třetím odboji je dobrý, je potřebný a v souladu s naším polistopadovým vývojem. Kvůli budoucím generacím musíme jasně deklarovat, že odpor proti zlu není nikdy marný. Jsme přesvědčeni, že ocenění třetího odboje a politická podpora všem, kteří se jakýmkoli způsobem postavili proti komunismu, posílí naši svobodu a demokracii,“ prohlásil na obhajobu předlohy.

Úřadující šéf ČSSD Bohuslav Sobotka naopak tvrdí, že zákon o protikomunistickém odboji není potřeba. „Pouze by vedl k tomu, že by se účastníci protikomunistického odboje začali kastovat na ty s oficiálním potvrzením a na ty, kteří by se takového oficiálního potvrzení nikdy nedočkali,“ obává se.

„Myslím si, že by poslanci podobné věci měli přenechat historikům tak, aby zkoumali podíl jednotlivých lidí v minulých letech na pádu komunistického režimu, ale nemyslím si, že by to měl řešit nějaký konkrétní zákon.“

Lucie Maňourová, Martina Spěváčková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme