Vláda bude pod vedením nových ministrů šetřit, ministerstva čekají škrty

Vláda musí šetřit. Pokud se totiž nepodaří udržet rozpočet na uzdě, mohlo by mít Česko problémy při plnění Maastrichtských kritérií - potřebných pro přijetí Eura. V České televizi to řekl ministr zahraničí Jan Kohout s tím, že jeho resort bude muset pozastavit některé investice a omezit servisní služby. Na hledání úspor v resortu je připraven i vicepremiér a ministr obrany Martin Barták. Zahraničních misí armády by se ale podle něj dotknout neměly.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ministr zahraničních věcí Jan Kohout

Ministr zahraničních věcí Jan Kohout | Foto: Ministerstvo zahraničních věcí ČR

"Skutečně musí dojít k omezení. Jakou cestou půjdeme, to diskutujeme v současné době s ministerstvem financí. Je jasné, že pozastavíme některé investice do budoucnosti, omezíme různé servisní služby. Celkově se budeme chovat výrazně úsporněji," uvedl v ČT nový šéf české diplomacie Jan Kohout.

Škrty čekají všechny resorty - výjimkou nebude ani ministerstvo obrany. Šéf tohoto resortu Martin Barták, v České televizi nastínil, kde by mohly ušetřit právě obranné složky:

"Naším problémem je dlouhodobá přeinvestovanost resortu. My se snažíme skutečně udržet tu proporci - do 50 procent mandatorní výdaje, třicet provoz, dvacet investice. Budeme muset dbát na to, aby nedošlo k významnému omezení výcviků. Budeme muset najít určité proporční řešení, tudíž omezit někde investiční programy, ale nezastavit základní modernizační projekty."

Zahraničních misí české armády by se škrty v rozpočtu na příští rok podle Bartáka dotknout neměly. Plán misí by podle něj mohl být schválen do poloviny července, kdy začínají parlamentní prázdniny:

"Já se domnívám, že to je věc, o kterou bychom se měli maximálně snažit. Tady vzniká dojem, že se naše účast v zahraničí připravuje vždycky v předchozím roce, ale to vůbec není pravda. Ta koncepce je dlouhodobá, je nastavená. Ona kopíruje národní a především bezpečnostní politiku České republiky. Tudíž my máme jasnou představu, co bude v roce 2010, měli jsme ji již minulý rok a máme představu, co bude v roce 2011."

Podle Bartáka by proto bylo žádoucí, aby se zákon o misích schvaloval na dobu delší než 1 rok. Předešlo by se tak podle něj politickým tahanicím.

Jakub Šídlo Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme