Vláda bude pod vedením nových ministrů šetřit, ministerstva čekají škrty

Vláda musí šetřit. Pokud se totiž nepodaří udržet rozpočet na uzdě, mohlo by mít Česko problémy při plnění Maastrichtských kritérií - potřebných pro přijetí Eura. V České televizi to řekl ministr zahraničí Jan Kohout s tím, že jeho resort bude muset pozastavit některé investice a omezit servisní služby. Na hledání úspor v resortu je připraven i vicepremiér a ministr obrany Martin Barták. Zahraničních misí armády by se ale podle něj dotknout neměly.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ministr zahraničních věcí Jan Kohout | Foto: Ministerstvo zahraničních věcí ČR

"Skutečně musí dojít k omezení. Jakou cestou půjdeme, to diskutujeme v současné době s ministerstvem financí. Je jasné, že pozastavíme některé investice do budoucnosti, omezíme různé servisní služby. Celkově se budeme chovat výrazně úsporněji," uvedl v ČT nový šéf české diplomacie Jan Kohout.

Škrty čekají všechny resorty - výjimkou nebude ani ministerstvo obrany. Šéf tohoto resortu Martin Barták, v České televizi nastínil, kde by mohly ušetřit právě obranné složky:

"Naším problémem je dlouhodobá přeinvestovanost resortu. My se snažíme skutečně udržet tu proporci - do 50 procent mandatorní výdaje, třicet provoz, dvacet investice. Budeme muset dbát na to, aby nedošlo k významnému omezení výcviků. Budeme muset najít určité proporční řešení, tudíž omezit někde investiční programy, ale nezastavit základní modernizační projekty."

Zahraničních misí české armády by se škrty v rozpočtu na příští rok podle Bartáka dotknout neměly. Plán misí by podle něj mohl být schválen do poloviny července, kdy začínají parlamentní prázdniny:

"Já se domnívám, že to je věc, o kterou bychom se měli maximálně snažit. Tady vzniká dojem, že se naše účast v zahraničí připravuje vždycky v předchozím roce, ale to vůbec není pravda. Ta koncepce je dlouhodobá, je nastavená. Ona kopíruje národní a především bezpečnostní politiku České republiky. Tudíž my máme jasnou představu, co bude v roce 2010, měli jsme ji již minulý rok a máme představu, co bude v roce 2011."

Podle Bartáka by proto bylo žádoucí, aby se zákon o misích schvaloval na dobu delší než 1 rok. Předešlo by se tak podle něj politickým tahanicím.

Jakub Šídlo Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme