Vláda bude řešit D8. Variantou je i kompletní uzavření úseku, říká Sobotka
Vláda se bude v pondělí zabývat potížemi kolem posledního úseku dálnice D8 přes České středohoří. Bohuslav Sobotka (ČSSD) zároveň nevyloučil, že by se nestabilní úsek mohl v budoucnu uzavřít úplně.
„V pondělí zasedá vláda, já chci, aby pan ministr dopravy informoval vládu o tom, jak reálně vypadá situace. Jaké jsou výsledky monitoringu D8 a jaká se předpokládají opatření,“ řekl premiér v Teplicích, kam dorazil na krajskou konferenci ČSSD.
Předseda vlády nevyloučil, že by se nestabilní úsek mohl v budoucnu uzavřít úplně. Rozhodující podle něj budou výsledky monitoringu.
Dálnice na Drážďany se otevře s omezením. Potrvá několik týdnů, odhaduje ředitel ŘSD
Číst článek
„Klíčové je, aby ministerstvo dopravy a ŘSD monitorovaly situaci v tom problematickém úseku. A pokud by se něco dělo, cokoli, co by mělo ohrožovat stabilitu té dálnice, tak je potřeba přijmout příslušná opatření, včetně uzavření dálnice v budoucnosti. Ani to se nedá vyloučit, protože ten terén je opravdu geologicky velmi složitý,“ doplnil Sobotka.
ŘSD v pátek večer oznámilo, že poslední úsek D8 přes České středohoří bude zprovozněn s omezením. Důvodem jsou výsledky měření v nestabilním svahu. Omezení se bude týkat asi dvoukilometrového úseku nad Prackovicemi. Doprava bude svedena do jednoho dálničního pruhu. Podle premiéra jde o správné rozhodnutí.
Sláva na D8. Ti všichni tady hrdě staví. pic.twitter.com/ZMVHLu32gP
— Ľubomír Smatana (@SmatanaLubo) 17. prosince 2016
„Myslím si, že je to naprosto v pořádku, protože prioritní nesmí být dodržení nějakého termínu, který byl stanoven na ŘSD nebo na ministerstvu dopravy, prioritní musí být bezpečnost uživatelů té silnice, bezpečnost občanů. A takto to bude i v příštích týdnech a měsících,“ dodal Sobotka.
Vše je v pořádku, říká ministr dopravy
Podle ministra dopravy Dana Ťoka z ANO je stavba provozuschopná a bezpečná. „To, co se stalo je, že při stavebních pracích, konkrétně při injektáži, to podloží začalo někde hluboko ve 20 metrech nebo ve 14 metrech v druhé sondě vykazovat pohyb, takže my jsme ho začali sledovat,“ řekl ministr Českému rozhlasu.
Podobná věc se podle něj už jednou stala, když se dělaly odvodňovací stěny. Podloží se poté uklidnilo v řádu dní, týdnu, uvedl. Předpokládá, že je to stejná reakce a že se v blízké době provoz vrátí i na druhou stranu.
Nestabilita u estakády se poprvé ve větší míře ukázala v říjnu. Stavbaři museli kvůli propadu podpěry mostu rozebrat část dokončené dálnice a odtěžit desítky tisíc tun náspu. Součástí úpravy bylo vybudování šestnáctimetrové odvodňovací stěny a padesátimetrové kotvy. ŘSD monitoruje dálnici i její okolí sondami, výstupy z nich má každou hodinu.
Dvanáctikilometrový úsek byl slavnostně otevřen v sobotu dopoledne. Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) ale v pátek večer oznámilo, že asi na dvou kilometrech bude provoz kvůli nestabilnímu podloží sveden do jednoho pruhu. Ministr dopravy Českému rozhlasu řekl, že žádné nebezpečí nehrozí.