Vláda bude řešit kvalitu ovzduší na severu Moravy a Slezska také v Polsku
Ministr životního prostředí Jan Dusík pojede do Polska kvůli ochraně ovzduší. Snahu pomoci obyvatelům severní části republiky musí být podle něj výrazně podpořit i druhá strana státní hranice. Pokusí se prosadit pokud možno srovnatelné postupy vůči velkým znečišťovatelům.
Je to velmi jednoduchá politika, která by se dala shrnout do věty: Když my, tak oni taky. Ministr životního prostředí Jan Dusík se už brzy setká se svým polským protějškem. Což je velmi dobře, dodává moravskoslezský hejtman Jaroslav Palas. A k tomu ještě nabízí spolupráci.
"My se Slezským vojvodstvím máme velmi dobrý vztah, a to nejen se Slezským ale také s Opolským. Takže moje úloha v tom bude neustále zdůrazňovat, aby i na polské straně se dodržovaly limity a aby projekty tohoto typu byly realizovány i u nich," řekl hejtman.
Co přesně by Poláci mohli zavést pokud možno srovnatelně s Českou republikou? Podle ministra Dusíka je toho spousta. "Emisní limity, regulační řády. To, co máme za nástroje v připravovaném zákoně o ovzduší. Individuální limity, porovnat to vlastně s polskou legislativou a výkonem státní správy, aby prostě nedošlo k tomu, že my tady budeme mít nějakou míru regulace, ale nebude to nic platné, protože to znečištění půjde z druhé strany," upozornil ministr.
Proudění vzduchu má jednu nepříjemnou vlastnost. Nerespektuje státní hranice. Proto by bylo do značné míry zbytečné bojovat za lepší ovzduší například na Ostravsku a další území na sever nechat být. Budeme samozřejmě sledovat, jak březnová schůzka ministrů dopadne.