Vláda bude řešit kvalitu ovzduší na severu Moravy a Slezska také v Polsku

Ministr životního prostředí Jan Dusík pojede do Polska kvůli ochraně ovzduší. Snahu pomoci obyvatelům severní části republiky musí být podle něj výrazně podpořit i druhá strana státní hranice. Pokusí se prosadit pokud možno srovnatelné postupy vůči velkým znečišťovatelům.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Průmysl (ilustr. foto) | Foto: F. Tichý

Je to velmi jednoduchá politika, která by se dala shrnout do věty: Když my, tak oni taky. Ministr životního prostředí Jan Dusík se už brzy setká se svým polským protějškem. Což je velmi dobře, dodává moravskoslezský hejtman Jaroslav Palas. A k tomu ještě nabízí spolupráci.

"My se Slezským vojvodstvím máme velmi dobrý vztah, a to nejen se Slezským ale také s Opolským. Takže moje úloha v tom bude neustále zdůrazňovat, aby i na polské straně se dodržovaly limity a aby projekty tohoto typu byly realizovány i u nich," řekl hejtman.

Co přesně by Poláci mohli zavést pokud možno srovnatelně s Českou republikou? Podle ministra Dusíka je toho spousta. "Emisní limity, regulační řády. To, co máme za nástroje v připravovaném zákoně o ovzduší. Individuální limity, porovnat to vlastně s polskou legislativou a výkonem státní správy, aby prostě nedošlo k tomu, že my tady budeme mít nějakou míru regulace, ale nebude to nic platné, protože to znečištění půjde z druhé strany," upozornil ministr.

Proudění vzduchu má jednu nepříjemnou vlastnost. Nerespektuje státní hranice. Proto by bylo do značné míry zbytečné bojovat za lepší ovzduší například na Ostravsku a další území na sever nechat být. Budeme samozřejmě sledovat, jak březnová schůzka ministrů dopadne.

Martin Knitl Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme