Vláda bude řešit odškodnění pro bývalé příslušníky technických praporů

Stát chce po 60 letech napravit křivdy komunismu. Pro lidi, které poslal minulý režim do vojenských táborů nucených prací, navrhuje ministerstvo vnitra jednorázový příspěvek. Vyplatit chce 1800 korun za každý měsíc strávený u takzvaného technického praporu. Novelu dnes projedná vláda.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ministr vnitra Milan Chovanec

Ministr vnitra Milan Chovanec | Foto: Filip Jandourek

Koho režim vyhodnotil jako politicky nespolehlivou osobu, šel automaticky k takzvaným pomocným technickým praporům. Čekala ho tam otrocká práce za každého počasí.

Nic na tom nezměnilo ani pozdější přejmenování na technické prapory. Podmínky zůstaly stejné, vysvětluje advokát Lubomír Müller.

Přehrát

00:00 / 00:00

Ministerstvo chce odškodnit příslušníky technický praporů, za měsíc nucených prací 1800 korun. Podrobnosti zjišťovala Věra Masopustová.

„Nelišily se vůbec, šlo pouze o přejmenování. Byl zde mezinárodní tlak na to, že pod záminkou vojenské služby jsou ve skutečnosti vyžadovány otrocké práce,“ přibližuje Müller.

Pro poškozené za jejich službu v technických praporech nyní vymáhá odškodnění. Stát se omluvil lidem za křivdy komunismu, odškodnil ale dosud jen bývalé příslušníky pomocných technických praporů.

Kdo sloužil po roce 1953, kdy v názvu ubylo slovo pomocný, nedostal nic. Nároky lidí, kteří sloužili u technických praporů, odmítalo ministerstvo vnitro dlouhodobě uznat.

Vojáci zařazeni v těchto technických praporech byli i přes změnu názvu nadále vystaveni nejhorším formám týrání, potvrzuje nyní mluvčí ministerstva Vladimír Řepka.

„Útvary vznikly v letech 1953 až 1954 reorganizací původních pomocných technických praporů a dalších vojenských útvarů, ve kterých byli perzekuování domnělí nepřátelé komunistického režimu,“ dodává Řepka.

„My jsme to vůbec nepoznali,“ řekl o dopadu tehdejší tzv. reorganizace předseda Svazu Pomocných technických praporů - Vojenských táborů nucených prací České republiky Jan Decker.

„Protože režim velení a jednání velitelského sboru a poddůstojníků byl stejný jako předtím. Nasazení na práce byla rovněž bez jakékoli změny.“

Novelu musí nejprve projednat vláda

Advokátu Müllerovi daly za pravdu také soudy. Z 25 podaných žalob jich letos vyhrál devět, ve zbytku na rozhodnutí teprve čeká. Zareagovalo proto i vedení vnitra.

„Novela přiznává nárok na finanční příspěvek bývalým příslušníkům vojenských táborů nucených prací i za dobu jejich zařazení v takzvaných technických praporech. O příspěvek budou moci žádat do 31. března 2015,“ popisuje Řepka.

Přehrát

00:00 / 00:00

Jako významnou pomoc vnímá odškodnění předseda Svazu PTP - Vojenských táborů nucených prací České republiky Jan Decker

Pracovníci ministerstva vnitra odhadují, že o odškodné se přihlásí na pět stovek bývalých příslušníků. O peníze si mohou požádat i jejich pozůstalé manželky. Novelu dnes nejprve posoudí vláda.

„Toto odškodnění se už týká menší části lidí, protože nás dneska je zhruba tak 3,5 tisíce. A týkalo by se to asi 500 lidí, kterým toto období nebylo přiznáno,“ potvrdil předseda Svazu Pomocných technických praporů - Vojenských táborů nucených prací České republiky Jan Decker.

„Je si třeba uvědomit, že naši členové mají poměrně velmi nízké důchody, protože celých 40 let se s nimi táhl punc politicky nespolehlivých a členů pomocných technických praporů, takže nemohli zastávat nikde žádnou vedoucí funkci,“ připomněl Decker.

Milan Kopp, Věra Pfeifferová, Anna Jadrná Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme