Vláda bude rozhodovat o tendru na práce ve státních lesích

Vláda by dnes měla říci jasné slovo o osudu takzvané ‚Dřevěné knihy‘. Návrh ministerstva zemědělství má od roku 2012 zavést nový způsob hospodaření ve státních lesích. Ministři měli kontroverzní předlohu na stole už dvakrát.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Těžba dřeva (ilustr. obr.) | Foto: Radana Schaeferová

Tendry na těžbu ve státních lesích by od příštího roku měly být několikaleté a jejich vítězové se o lesy budou starat, těžit v nich a zároveň dřevo sami prodávat. To se nelíbí ekologům, některým firmám ani soukromým vlastníkům. A shoda není ani mezi ministry.

Podle kritiků nahrávají objemné tendry velkým firmám a malí regionální dřevozpracovatelé na ně doplatí, protože se dostanou jen k malé části dřeva. Také tvrdí, že pokud bude stát prodávat dřevo přes jiné společnosti, vydělá méně, než kdyby od dřevařů nakupoval jen služby a prodával sám.

„Návrh ministra zemědělství poškodí zdraví lesů, protože bude motivovat firmy, aby na místo péče o les používaly praktiky, které ho spíše poškozují. Podle řady expertů je navíc pro stát finančně nevýhodný. Používá model prodeje dřeva, který nepoužívá žádný velký vlastník v České republice a žádné státní lesy v okolních zemích,“ tvrdí Vojtěch Kotecký z hnutí DUHA.

Ministerstvo tyto argumenty popírá a tvrdí, že tendry budou výhodné a v lesích se bude hospodařit transparentně.

„O dřevo se bude soutěžit na základě transparentní soutěže, kdy jediným a zásadním kritériem bude nejvyšší cenová nabídka. Za rok 2011, kdy se poprvé férově soutěžilo, tak je to tři miliardy pro stát navíc, což v minulosti nebylo zvykem,“ řekl ministr zemědělství Ivan Fuksa.

První velké tendry na těžbu ve státních lesích by měl resort na všech 117 jednotkách vypsat v březnu a každý rok se pak bude soutěžit na jedné desetině.

Igor Maňour, Lucie Husárová 1 Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme