Vláda bude s odbory dál jednat o mzdách státních zaměstnanců

Vláda zatím nenašla dohodu s odbory kvůli škrtům ve výdajích na mzdy státních zaměstnanců. Odboráři kabinetu vytýkají, že zatím neví, jakým způsobem chce vláda objem peněz na mzdy snižovat.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Petr Nečas a Jaroslav Zavadil | Zdroj: ČTK

Naopak odboráři zatím podle premiéra Petra Nečase neřekli jasné stanovisko k návrhům, které předložilo ministerstvo práce a sociálních věcí. Předseda vlády po schůzce s odbory zopakoval, že vláda od snížení objemu peněz na mzdy státních zaměstnanců o deset procent neustoupí.

Přehrát

00:00 / 00:00

Petr Nečas: Vláda a odbory budou dál jednat

Tento záměr obsahuje i návrh státního rozpočtu na příští rok. Kabinet je ale připravený s odboráři o způsobu poklesu peněz dál jednat.

„O konkrétní podobě jsme připraveni jednat, my považujeme tuto část i schválené legislativy za nadále otevřenou a o konkrétní formě, jakou 10procentní redukce bude dělána, poběží nadále jednání. A to jak na expertní úrovni, tak na úrovni vedoucích představitelů odborových svazů, předsedy vlády a ministra práce a sociálních věcí,“ zdůraznil Nečas.

Podle nejnovějšího vládního návrhu se má rozšířit možnost takzvaného pásmového odměňování. To umožní zaměstnavatelům u jednotlivých pracovníků zvolit tarifní plat v celé škále mzdových stupňů bez ohledu na počet odpracovaných let. S tím ale odbory nesouhlasí.

Odbory postrádají informace

Ve Stalo se dnes si předseda Českomoravské konfederace odborových svazů Jaroslav Zavadil postěžoval, že odborům od minulého jednání vlády nikdo nesdělil, co vlastně vláda přijala. „Šli jsme tedy na setkání rozhořčení, protože takovýmto způsobem si dialog nepředstavujeme.“

Přehrát

00:00 / 00:00

Předseda Českomoravské konfederace odborových svazů Jaroslav Zavadil ve Stalo se dnes

„Bylo nám řečeno, že šlo o opominutí, vláda je připravena s námi jednat. Dohodlo se hned na místě samém, že není nic uzavřeno – to podtrhuji. Takhle to bylo sděleno panem premiérem a že očekává, že k tomu , co vláda schválila, my dáme nějaké stanovisko. Bude se jednat dál za účasti pana ministra Drábka a výsledkem by měl být nějaký posun,“ oznámil Zavadil.

Znovu opakoval, že vládní návrh dosud odbory neviděly. „Premiér řekl, že nám dá k dispozici vládní usnesení a očekává naše vyjádření.“ Zavadil také zdůraznil, že od podobných jednání očekává korektnost. „A to, že nám nebylo sděleno, co vláda vůbec přijala, mne mrzí. Pan premiér to omluvil s tím, že nic není uzavřeno a okamžitě nám to pošle.“

O zákoníku práce jindy

O změnách zákoníku práce dnes večer odboráři s premiérem nemluvili. „Zákoník práce teď jako by byl pozdržen s výjimkou věcí, které se týkaly státního rozpočtu.“

Odborový svaz zdravotnictví a sociální péče vyhlásil na 15. října stávku. Zavadil se domnívá, že stávka se uskuteční. „Jestli se k nim připojí další svazy vám teď nesdělím. Myslím, že budou připravené další akce, ale to teď nebudu ventilovat,“ uvedl Zavadil i s odkazem na výsledky budoucích jednání.

Milan Kopp, Václava Marešová, Jan Richter Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme