Vláda bude vyjednávat s hejtmany o dalším osudu nemocnic

Další osud českých nemocnic má být tématem dnešní schůzky premiéra Jiřího Paroubka s hejtmany a ministryní zdravotnictví Miladou Emmerovou. Kraje počítají s privatizací většiny svých nemocnic, chtějí se tak zbavit jejich dluhů. Emmerová nemá v této chvíli žádné právní prostředky, jak jim v tom zabránit. Chce s nimi proto vyjednávat.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Milada Emmerová, Jiří Paroubek

Milada Emmerová, Jiří Paroubek | Zdroj: ČTK

Ministryně přinese do Kramářovy vily paragrafové znění návrhu zákona o zdravotnických zařízeních a veřejných službách ve zdravotnictví. Poté by ho chtěla předložit vládě.

Plán sítě veřejných zdravotnických služeb je jedním z krátkodobých opatření, jimiž chce Emmerová stabilizovat zdravotnické finance. Ministryně předpokládá, že v síti bude asi 100 veřejných nemocnic, jedna na 100.000 obyvatel.

Podle Emmerové by veřejnou službu neměla provozovat obchodní společnost za účelem podnikání a tvorby zisku. Většina krajů však již v privatizaci značně pokročila. Středočeši tento týden schválili záměr prodat nebo pronajmou během prázdnin většinu zdravotnických zařízení. Kraj si chce ponechat jen pět velkých nemocnic.

Prezident České lékařské komory David Rath včera hejtmany vyzval, aby nemocnice neprivatizovali. Varoval, že to zhorší péči. Obává se také, že nemocnice budou prodány hluboko pod cenou. Středočeský hejtman Petr Bendl Rathova varování odmítl. Dodal, že kraj se rozhodl k privatizaci kvůli sebeobraně ve snaze vyhnout se dluhům.

"Vláda zvedá mzdy, aby si nakoupila zdravotní personál před volbami, ale bohužel takovým způsobem, kde nejsou jednotlivá zdravotnická zařízení schopna zařídit, aby mzdy, které vláda nařídí, byly plněny. Není možné vyplácet mzdy a plnit další výdaje, které nemocnice mají a dostávají se pak do dluhu," uvedl Bendl.

Naděžda Hávová, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme