Vláda bude zvažovat i provozování letecké záchranky státem

Leteckou záchranku by mohl provozovat stát. Vláda měla dnes rozhodnout o vypsání miliardového tendru, ale odložila to na příští týden. Ve hře zůstává možnost, že by s vrtulníky místo soukromých firem létala policie nebo armáda.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Letecká záchranná služba - vrtulník (ilustrační foto)

Letecká záchranná služba - vrtulník (ilustrační foto) | Foto: Hasičský záchranný sbor Úst. kraje

Debatu o tom, že by leteckou záchranku provozoval stát, oživilo hnutí ANO. Vicepremiér a šéf hnutí Andrej Babiš už při předchozím projednávání tématu na vládě kritizoval navrženou cenu tendru, výhrady měli také lidovci.

V úterý pak Babiš napsal ministrovi zdravotnictví Svatoplukovi Němečkovi (ČSSD) dopis, v němž navrhl variantu provozu zajišťovaného společně armádou a policií, nebo variantu fungující například v Německu či Rakousku, kde leteckou záchrannou službu provozuje státem založená nezisková organizace.

Ministr Němeček novinářům řekl, že by převedení letecké záchranky pod obranu považoval za elegantní řešení. Ministerstvo zdravotnictví podle něj již o této variantě dříve uvažovalo, ale narazilo na nesouhlas obrany a ministerstva vnitra. Němeček také připomněl, že rozhodnutí spěchá.

„Potřebujeme, aby vláda nějak rozhodla. Není pro nás přijatelné, aby se to další týdny odkládalo, vyžadovaly se další analýzy za analýzami a došlo jakýmkoliv způsobem k ohrožení emergentní zdravotní péče. Občané prostě musí mít od 1. ledna 2017 zajištěnu leteckou záchrannou službu,“ zdůraznil.

Smlouvy se soukromníky vyprší na konci roku

Leteckou službu nyní zabezpečují na osmi základnách soukromé subjekty Alfa-Helicopter, s.r.o. a DSA a.s. Policie provozuje službu jen na území Prahy a Středočeského kraje a armáda v krajích Plzeňském a Karlovarském. Smlouvy se soukromými provozovateli na konci letošního roku vyprší.

Chystaný tendr má zahrnout každodenní pohotovost vrtulníků s letovou posádkou a lety podle pokynů zdravotnického operačního střediska na osmi základnách. Každodenní pohotovost by měl být na základnách České Budějovice, Jihlava, Liberec, Olomouc, Ústí nad Labem a Hradec Králové, nepřetržitá 24hodinová pohotovost na základnách Brno a Ostrava.

ČTK, ČRo, Lenka Jansová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme