Vláda by měla podle opozice dál bojovat proti kvótám na rozdělování migrantů

Česko má podle opozice dál bojovat proti kvótám na přerozdělování migrantů mezi státy EU. Podle ODS porušila Evropská unie demokratické principy společenství při prosazení kvót silou. Občanští demokraté proto vyzvali vládu, aby se připojila k žalobě u Soudního dvora EU.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vlna uprchlíků se blíží k hraničnímu přechodu Hegyeshalom | Foto: Honza Ptáček | Zdroj: Český rozhlas

„Já chci připomenout, že před deseti dny v těchto místech ministr Chovanec říkal – mám k dispozici právní analýzu, že takové rozhodnutí by bylo nezákonné,“ upozorňuje šéf poslaneckého klubu ODS Zbyněk Stanjura.

„Jestli to říká ministr vnitra České republiky, tak věřím, že analýza má hlavu a patu a vláda má o co opřít svoji žalobu. Jenom se nesmí bát,“ říká Stanjura.

Poslanec KSČM Jiří Dolejš si myslí, že by soudní spor mohl upozornit na nejednoznačná pravidla rozhodování v Evropské unii.

„Spor o to, zda takto má být postupováno, je důležitý právě pro precedenční rozhodnutí. Navíc si myslím, že pokud nesplníme diktát Bruselu, tak s námi bude vedeno řízení a i v tomto řízení se vytvářejí určité možnosti, jak si stát na svém,“ tvrdí Dolejš.

Česko rozhodnutí respektuje, Slovensko se chce soudit

Rozhodnutí o přerozdělování uprchlíků podle kvót přijali minulý týden ministři vnitra členských státu EU. Místo tradičně používaného jednohlasného rozhodnutí využili hlasování kvalifikovanou většinou. Země, které s kvótami nesouhlasily, tak byly přehlasovány.

Proti kvótám hlasovaly kromě Česka také Slovensko, Maďarsko a Rumunsko, Finsko se zdrželo. Podle premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD) česká vláda kvóty dlouhodobě odmítala a dále odmítá, nicméně respektuje vůli většiny členských zemí.

Opačný postoj zaujalo Slovensko. Premiér Robert Fico prohlásil, že Slovensko se nepodřídí rozhodnutí o kvótách a podá kvůli tomu žalobu k soudu v Lucemburku.

Věra Pfeifferová, mka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme