Vláda by měla posoudit větší ochranu záchranářů

Násilníkům, kteří napadnou zasahující záchranáře nebo zdravotníky, by mohly hrozit přísnější tresty. Kabinet bude večer projednávat novelu trestního zákona, kterou vypracoval poslanec a stínový ministr vnitra Ivan Langer.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

záchranná akce

záchranná akce | Foto: Jan Rosenauer

Vyšší tresty by v budoucnu mohly hrozit násilníkům, kteří napadnou zasahující záchranáře nebo zdravotníky. Novelu trestního zákona, kterou vypracoval poslanec a stínový ministr vnitra Ivan Langer, má večer projednávat vláda. Záchranáři by přísnější postihy pro násilníky přivítali.

Podle mluvčího pražské záchranné služby Marka Uhlíře by ale měli mít také stejné sociální výhody jako policisté nebo hasiči, které by případná rizika vyvážily: "Ve chvíli, kdy budou vědět, že i tato rizika mají vyvážena sociální sítí, tak si myslím, že jim nic nebrání ponořit se do výkonu práce. My chceme tyto sociální výhody. V tom případě je to prostě naše riziko: máme toto povolání a takovou satisfakci za ně. Není pak co dál řešit."

Václav Šmatlák ze Sdružení praktických lékařů se domnívá, že násilí pacientů vůči zdravotníkům je problém, se kterým je třeba neustále počítat. Myslí, že ani přísnější tresty případné útočníky neodradí. Dodává, že ti, kteří většinou zdravotníky napadnou, většinou nejsou schopni v dané chvíli normálně uvažovat: "Buď jsou to opilci, kteří v tu chvíli těžko rozhodují o tom, co dělají, anebo skupina s nižším IQ. Ti těžko rozpoznávají, co vlastně činí."

Útok pacientů není výjimečný

Násilí ze strany pacientů bývají ve své práci vystaveni záchranáři a posádky sanitek velmi často. Jeden z neotřesnějších případů se odehrál loni v dubnu v Praze - Radotíně. Tři opilí muži zaútočili na posádku sanitky. Lékaře zkopali, řidiči a dalšímu záchranáři způsobili pohmožděniny.

Jiný případ napadení se odehrál letos v lednu. Hasičský bál v Kolodějích se zvrtnul v nepříjemný incident. Jeden z účastníků plesu napadl osádku záchranné služby, kterou přivolal ke svému otci, kterému se udělalo nevolno. Lékařka pacienta prohlédla a stanovila diagnózu. Ta se ale synovi nelíbila. Došlo ke sporu a oznamovatel zjevně pod vlivem alkoholu začal být agresivní. Nejen, že rozbil čelní sklo vozidla záchranné služby, ale fyzicky i napadl její osádku.

Od opilých lidí hrozí podle policejní psycholožky Ludmily Čírtkové větší riziko napadení. Alkohol může probudit agresivitu. Současně opilý člověk může pomoc lékaře vmímat jako obtěžování. Záchranáři by proto podle ní měli být víc školeni na rozpoznání nebezpečí. "Ta příprava se rozhodně vyplatí. Mám tady na mysli úplně konkrétní situace, které jsou blízké i lékařům záchranné služby. Třeba mohou dojíždět na místa domácího násilí a tam ta pravděpodobnost napadení násilníkem také není úplně zanedbatelná. Takže bych pro ten výcvik rozhodně byla."

Markéta Kaclová, Milan Kopp, Viktorie Hošková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme