Vláda by měla přijít s novým návrhem, jak zdanit hazard

Vláda by se měla domluvit na novém zákonu, který zvýší daně z hazardu. Koalice se tak brání sněmovním obstrukcím kvůli návrhu poslance Jana Volného z hnutí ANO. S těmi začal Miroslav Kalousek z TOP 09. Ministři teď budou bojovat o čas - zákon by totiž měl platit už od příštího roku.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Andrej Babiš a Bohuslav Sobotka (vpravo) | Foto: Filip Jandourek

Vládní koalice se domluvila na dvou sazbách daně - pro loterie 23 procent, pro herní automaty 28 procent. KDU-ČSL chce ještě s ministerstvem financí mluvit o denním poplatku za automat.

„Zatím je ve hře 80 korun. To už je celkem racionální,“ říká předseda KDU-ČSL Pavel Bělobrádek.

Přehrát

00:00 / 00:00

Ministři by se měli znovu dohodnout na vyšším zdanění hazardu. Více od Lenky Jansové a Věry Masopustové

Sněmovnou by vládní návrh mohl projít ve zrychleném čtení - ministr financí Andrej Babiš z hnutí ANO věří, že bude platit od příštího roku:

„My jsme se v koalici domluvili, že využije všechny možné prostředky, aby se to maximálně urychlilo. Pan premiér to odsouhlasil, tak předpokládám, že to bude fungovat.“

Původně chtěla koalice ve sněmovně prosadit návrh poslance Jana Volného z hnutí ANO. Ten počítal se zvýšením daní z hazardu na pětadvacet procent. Mimořádnou schůzi k hazardu ale sněmovna na návrh Miroslava Kalouska z opoziční TOP 09 přerušila.

Vláda posoudí vyhlášku o odškodnění za bolest kvůli pracovnímu úrazu

Číst článek

Kalouskovi vadilo, že se Volného návrh projednává přednostně před jinými poslaneckými předlohami. Vládní novinka by ale projít mohla.

„Vzhledem k tomu, že jsme dospěli k dohodě a koalice k tomu přispěla svým souhlasem, tak se nikdo nemusí obávat, že bychom jakýkoli příští návrh brzdili, nebo blokovali,“ prohlásil Kalousek.

S vyššími příjmy z hazardu počítá už návrh státního rozpočtu pro příští rok.

Ministři se budou zabývat také dokumentem, který navrhuje strategii, jak by se Česká republika měla přizpůsobit změnám klimatu, a koncepcí sociálního bydlení.

Lenka Jansová, Věra Pfeifferová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme