Vláda by měla projednat návrh na zvýšení poplatků za netříděný odpad

Náklady obcí na svoz netříděného odpadu rostou, lidé ale platí stále stejně. Změnit by to měla novela zákona o místních poplatcích poslanců TOP 09 a Starostové, kterou dnes projednává vláda.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Popelnice | Foto: Jan Rosenauer

Novela by měla umožnit obcím vybírat až trojnásobek současné částky, platit by měli i cizinci a vlastníci domů, kde není nikdo hlášen k trvalému pobytu. Autoři návrhu novely zákona o místních poplatcích argumentují tím, že maximální výše poplatků je dnes pět set korun, ale reálné náklady obcí kolem osmi set korun.

Podle spoluautorky novely, poslankyně za TOP 09 Heleny Langšádlové, obce poplatky zvyšovat nemusí, je to plně na jejich rozhodnutí.

Přehrát

00:00 / 00:00

Poslankyně za TOP 09 a spoluautorka novely zákona o místních poplatcích Helena Langšádlová v Dopoledním Radiožurnálu

„Mohou se rozhodnout, že poplatky nechají ve stávající výši a rozdíl mohou platit na úkor dalších aktivit obce. Tam neříkáme obcím, že musí navýšit, my jim tuto možnost pouze dáme,“ říká Langšádlová. Nový strop pro poplatek by měl být 1000 korun.

„250 korun zůstává poplatek za tříděný odpad a případných 750 se musí odrážet od skutečných nákladů. Když se v obci bude dobře třídit a bude malý podíl nevytříděného odpadu, tak se té maximální částky dosáhnout nemůže,“ tvrdí spoluautorka novely.

Zvýšení poplatků by uvítal Svaz měst a obcí. Podle jeho výkonného místopředsedy Jaromíra Jecha navrhoval Svaz téměř stejnou úpravu zákona už před několika lety, ale neuspěl:

„Poslední úpravy byly tuším někdy v roce 2002. Teď za těch devět let došlo k podstatnému zvýšení nákladů, dá se říct, že možná o více než 80 procent. Za netříděný odpad obcím vzrůstají náklady. Jedna část, která jde na tříděný odpad zůstává zachována, aby byla motivace třídit.“

Igor Maňour, Věra Pfeifferová, Tomáš Pancíř, Michaela Vydrová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme