Vláda by měla rozhodnout o prodeji 15 bitevníků L-159 do Iráku

České letouny L-159 by měly zamířit do Iráku. Prostřednictvím společnosti Aero Vodochody tam chce nepotřebné letouny prodat ministerstvo obrany. Dnes o tom bude rozhodovat vláda. Odhaduje se, že by kontrakt měl být v hodnotě 750 milionů korun.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zakonzervované L-159 v hangáru Aera Vodochody

Zakonzervované L-159 v hangáru Aera Vodochody | Foto: Petr Medek

Letadla od armády odkoupí společnost Aero Vodochody a dodá je do Iráku. Armáda by měla prodat celkem 15 bitevníků L-159. Z toho 11 letounů armáda nepoužívá, 4 provozuje aktivně.

Podle mluvčího ministerstva obrany Petra Medka tak dojde k dočasnému poklesu tabulkového počtu bitevníků, jimiž armáda disponuje.

Přehrát

00:00 / 00:00

Vláda by dnes měla rozhodnout o prodeji 15 bitevníků L-159 do Iráku. Více zjišťovala redaktorka Jitka Hanžlová

„Aero Vodochody totiž následně dodá tři dvoumístné letouny přestavbou ze stejného počtu uložených jednomístných strojů ze zásob Armády ČR,“ říká Medek.

„Do konce listopadu 2017 tak bude tabulkový počet bitevníků, které armáda má k dispozici, doplněn na cílový stav 24 bitevníků L-159. Šestnáct letounů bude jednomístných a osm dvoumístných.“

Transakce bude armáda financovat z peněz, které za prodej získá.

Kontrakt je podepsán už skoro rok

Smlouva s Irákem je podepsaná od loňského dubna. Ministerstvo obrany ale se žádostí o schválení ve vládě vyčkávalo. Podle Petra Medka chtělo mít jistotu, že peníze získají opravdu vojáci.

„Podle nového zákona totiž zisk z prodeje nepotřebného majetku MO nejde do rezervního fondu resortu obrany, jako tomu bylo dřív, ale stává se příjmem státního rozpočtu. S ministerstvem financí jsme se dohodli, že nám o tuto částku navýší rozpočet, a o peníze tedy nepřijdeme,“ vysvětluje Medek.

Dohoda s ministerstvem financí a posvěcení vlády ale nebudou stačit. K možnému prodeji je nutné mít také licenční řízení.

„S ohledem na to, že se jedná o vojenský materiál, tak je nutné získat povolení od států, jejichž technologie je v letadlech použitá. To znamená Amerika, Itálie, Velká Británie a samozřejmě česká strana,“ přibližuje prezident Aera Vodochody Ladislav Šimek.

Licenční řízení nebylo potřeba při předchozím prodeji L-159 americké firmě Draken. Ta je totiž nechce používat k vojenským účelům.

Pokud vláda schválí kontrakt s Irákem, prodá armáda celkem 32 nepotřebných L-159. Včetně prodeje do Spojených států by měla získat kolem jedné miliardy korun.

Grafický profil bitevníku L-159 se základními parametry | Foto: ČTK

Jitka Hanžlová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme